Grabbarna som kanske skickas tillbaks

Tusentals ensamkommande kan komma att skickas tillbaks till sina hemländer om regeringen nu håller vad de lovar.

Då talar vi inte om små pojkar och flickor som kommer direkt från krigshärdar i Syrien, utan om äldre tonåringar och yngre män från länder som företrädesvis Afghanistan och som har lurat sig in i Sverige med falska uppgifter och avsaknad av id-handlingar.

Nu snyftas det på hög nivå, för inte kan vi skicka tillbaks ”barn” till sina hemländer, familjer och kompisar. Det är väl givetvis bättre att ”barnens” familjer, kompisar och därefter deras familjer kommer till Sverige och tar del av allt det svenska välfärdssamhället bygger på.

Några av argumenten som framförs mellan snyftningarna är att ”barnen” går i skola, att ”barnen” hunnit skaffa vänner, att ”barnen” spelar fotboll i lokalföreningen, att många av ”barnen” hävdar att de inte känner några i sitt hemland etc.

Dessa argument får mig att fundera.

Hade inte ”barnen” några vänner i det land de närmast kom från? Tillåts man inte som ung man att spela fotboll i länderna man närmast kommer från? Om ”barnen” inte känner någon i hemlandet, vem/vilka betalade då deras resa genom dussintalet länder och ända till Sverige? Dessutom kände väl ”barnen” inte särskilt många i Sverige innan mobilerna började gå varma med instruktioner över hur man bäst tar sig hit? Om de nu gick till fots, klängde under lastbilar, låg gömda under presenningar på ett flak eller satt i överfulla båtar på Medelhavet, borde väl en betald flygresa direkt till hemlandet vara tämligen lindrig? Ja, det finns skolor i Afghanistan. Förvisso kanske den inte är gratis, förvisso kanske ”barnen” inte erhåller gratis i-pads, mobiler och får pengar till nya moderiktiga kläder, men skolor har de.

Nu tror jag ändå att ”barnen” kan vara lugna. Vi har en regering som inte är känd för att hålla sina löften och när det vänstermediala drevet drar igång och intresseorganisationerna börjar gömma ”barnen” i stor skala, dras nog snart de hårda reglerna tillbaks.

4 thoughts on “Grabbarna som kanske skickas tillbaks”

  1. Regeringen sade att under hösten skulle mellan 60.000 – 80.0000 personer ska avisas från landet – det är 41 dagar kvar och ingen har väl hört talas om att denna operation har startat.

    De som Regeringen syftar på nu är väl en ny grupp om cirka 50.000?

  2. Efter att regeringen hamnat i kris förra hösten och införde gränsbevakning så har de flesta i sjuklövern svängt och lånat ”åsikter” från SD som de framfört som egna nya förslag. Men det finns fortfarande partier som tycker att vi ska öppna våra gränser igen.

    Ursäkta, men jag litar fortfarande inte på vare sig Löfven eller Batra. Bara prat för att se hur vindarna blåser. Löfven står där som en vindflöjel och Batra likaså. Vad vi har fått är en handlingsförlamat politik som står still och deras sandlådebeteende hjälper inte till någon utveckling av vårt land.

    Ta t ex de ”ensamkommande barnen” som Morgan Johansson i våras bestämde skulle skyndsamt ålderstestas. Vad har hänt? Nada!

Kommentera