INVANDRING. Från Italien nås vi av rapporter om att nya EU-medborgare trängs på väg till jobben. Omkring 3000 arbetare plockades upp under tisdagen och på två dagar har runt 10 000 ingenjörer och andra högutbildade anlänt till Italien sjövägen, det är en kraftig ökning som delvis förklaras av gynnsamt väder.
Drygt 100 000 har kommit till Italien under 2016, vilket är ungefär lika många som förra året. De flesta kommer från Nigeria och Eritrea, länder som inte är några paradis men där råder inte krig, de är ekonomiska flyktingar.
https://twitter.com/OnlineMagazin/status/770688183822614529?lang=sv
På SVT igår visades mängder med kvinnor och barn, de syns inte på bilden ovan. Dessutom påstår SVT att pensionsräddarna plockas upp utanför Sicilien…
-Pettersson vill påstå att det handlar om färjetrafik och den svenska kustbevakningen hjälper till!
https://twitter.com/OnlineMagazin/status/770687658561511424?lang=sv
Var det inte närmare 7000 som Frontex hämtade 2 mil utanför Libyens kust och fraktade till Italien? Varför i all världen jobbar de ihop med människosmugglarna?
Smugglarna sätter dem (sen de tagit betalt) på usla överfulla farkoster. Det sas att de inte ens behöver tanka för mer än att ta dem ut till havs. Sen ringer de Frontex och får en säkrare färd över.
Vad ska Europa med alla dessa människor? De har inte en chans att konkurrera på vår arbetsmarknad. De är inte asylsökande som flyr från krig och tortyr. Ska avvisas direkt vid gränsen. Varför slår de inte ut smugglarna?
Ja säg varför, kanske samma orsak som att droghandeln och prostitutionen ökar, ”maffian”.
”Maffian” ja jag vet att det är ett minerat område numera, infiltrerat i hela myndighetssamhället och med det politiken.
Attention !
Att transportera individer utan resehandling över en gräns är olagligt så jag ser fram emot lagföring av individerna som är de beredvilliga omedvetna flyktingsmugglarna.
Är det planerat av EU att plocka upp personer så nära Libyens kust för att få in så många som möjligt till Europa?
Den svenska kustbevakningen har den senaste tiden visat att de inte behövs i Sverige för att bevaka våra kuster eftersom de har vistats i Medelhavet för att hjälpa flyktingsmugglarna.
I alla fall har de visat att de är för många eftersom det går lika bra med kustskyddet här hemma utan dem.
Där finns tydligen besparingspotential.