Det enda Clinton är bra på……

Det enda Hillary Clinton är bra på är att undvika åtal.  Hon är den mest korrupta presidentkandidat vi någonsin haft. Dessa ord kommer från Senator Ted Harvey, Colorado.   När Clinton var utrikesminister var hon otroligt populär – när e-post skandalen och korruptionsmisstankarna kom i dager är förtroendet på botten. Amerikaner som skall rösta säger att den ena är värre än den andre av  Trump och Clinton. Vilket väljer man – pest eller kolera??

bigOriginal

Talade med Amerikanska väljare som slog ut med armarna och sade – vet inte vem vi skall rösta på. Den ena, en korrupt brottsling och den andre en burdus affärsman? Många anser att Trump inte har karaktären att bli president i USA medan andra anser att han är perfekt, att han behövs för att röra runt och förändra den Amerikanska politiken.

Clinton lever kvar i de gamla politiska spåren- enkelriktad. Vad som är ännu värre är hennes numera kända handlingar med E-post samt att donatorer till familjens stiftelse fått tillträde till möten med henne när hon var utrikesminister.

Harvey har ytterligare åsikter om fru Clinton. –  Tittar du på spåren av korruption som följt Hillary och Bill Clinton de senaste 40 åren så kan du se att hon är den mest korrupta individ som någonsin ställt upp i presidentvalet. Detta sade han till Agenda.

Enda skälet till att hon skulle bli vald till President är att hon är demokrat. Många röstar demokratiskt för att de alltid gjort det eller för att det låter bättre med demokrat. Detta kan bli hennes ”räddning”.

Om man tar Trump för vad han är och lyssnar på vad han säger så är han det vettigaste valet. Man får inte stirra sig blind på ”muren mot Mexico”.  Muren skall vara en osynlig mur – ett stopp – ett stopp för den fria trafiken med  illegala invandringen.

USA behöver mexikanare, inte tu tal om det men det måste regleras.  Däremot så vill han slänga ut alla kriminella muslimer och mexikaner.  Det är ju samma sak som vi vill – slänga ut alla kriminella invandrare. Han har bara ett tuffare sätt att uttrycka sig fast han börjar mjukna lite i sin framtoning.

Vi vill också stänga våra gränser och ha passkontrollerna tillbaka för att ha bättre kontroll. Varför får inte Trump ha den åsikten?  Hur som helst så kommer det att bli spännande att se om Amerikanerna vågar att rösta med hjärtat eller om de röstar av gammal vana.  Lika spännande kommer det att bli här hemma när det är dags för oss. Vågar Svensken??

 

 

2 thoughts on “Det enda Clinton är bra på……

  1. Skall komma fler läckta e-mail från Wikileaks och Assange, men ha en känsla av att Assange inte vågar eller får dela ut dessa offentligt så länge han är inlåst på Ambassaden.
    Åklagarmyndigheten förhalar medvetet förhöret med Assange. Hela denna historia är politiskt och Assange lär kräva ett kraftigt skadestånd när åtalet är nerlagt. Skulle han idag åka till Stockholm hade Obama begärt ut honom. Tror Trump kommer ordna så han får en rättvis rättegång i USA.

Kommentera