SÄKERHETSPOLITIK. Sveriges fokus på hotbilden från Ryssland är egenartad, särskilt när den islamistiska terrorismen har visat sig vara ett större säkerhetshot. Det skriver före detta utrikesministern Hans Blix och flera före detta ambassadörer, på DN Debatt.
Det anses osannolikt och att Ryssland oprovocerat skulle angripa Sverige. I stället borde Sverige medverka till att mildra de säkerhetspolitiska motsättningarna mellan Nato och Ryssland genom att engagera sig inom EU, OSSE och andra internationella organisationer.
”Vi skulle därmed bistå både Nato och Ryssland med att upprätthålla norra Europa som ett fredligt område utan omedelbart hot från något håll.”
Debattörena betonar även att ett Nato-medlemskap inte är lösningen på Sveriges säkerhetsproblem, utan att det snarare skulle öka hotbilden mot oss. ”Blir vi medlem av Nato, blir vi automatiskt engagerade om en militär konflikt skulle uppstå mellan Ryssland och Nato.”
Ett tag(minns ej hur länge, ett år ca?) efter att gamla Sovjetunionen gick i graven hade tidningen Folket(S) i Eskilstuna en längre artikelserie om hur ryssen i detalj planerat att inta Sörmland och Eskilstuna. Mycket noggrant illustrerat med kartor osv. Det fanns noggranna planer på hur husen i olika stadsdelaar skulle användas, vilka villor som skulle bli sambandscentraler t.ex. Hur det skulle gå med invånarna i dessa huset sades inget om men förmodligen var också de kartlagda och deras olika öden utstakade, beroende på arbetsför ålder, lämplighet, vad man röstat på t.ex.
Den mycket intressanta artikelserien verkade ha tystats ned och någon uppföljning kom inte, inte heller någon reaktion från riksmedia.
Tro inte att inte att ryssens kartläggning är mindre idag!
Likaväl som SÄPO troligen har koll på mig och min dator och vad jag skriver har ryssen det!
Nu är jag en småskit i sammanhanget och åldersmässigt kan jag förväntas hälsa hem inom möjligen överblickbar framtid så något krut läggs knappast på mig.
MEN HELLRE RYSSEN ÄN ETT MUHAMMEDANSKT KALIFAT och ABSOLUT INTE NATO!
Dessa ”debattörer” är lika skarpa som en smörkniv. Helt fantastiskt ifall de själv har kommit fram till sin slutsats.
Det som skriv i artikeln må vara sant, men man glömmer en sak.
Det största hotet mot Svenskarna i Sverige är just nu Stefan Lövén och hans s.k. regering.
Vi behöver kommunicera mera med Ryssland precis som dessa herrar säger. Herrarna som har mer erfarenhet än hela regeringen tillsammans. Deras CV heter duga. Regeringen borde ta tillvara på deras råd men…..
Det måste till någon annan än Wallström som bränt sina skepp i stora delar av världen!
Nej Sverige har inget att vinna på att gå med i Nato,tvärtemot
Skulle Ryssarna och Nato råka i luven på varandra, så kommer
det att bli på vårt Territorium.
Vi ska ha klart för oss att Ryssarna redan på Sovjets tid
har kartlagt vartenda liten skär och alla samhällsviktiga
områden här och säkert även placerat ut Atom minor klara
att använda vid skarpt läge, varför annars den omfattande
ubåtstrafik i ett land som inte haft krig på över 200 år?
Det finns en bok skriven av kommendör av 1 graden som heter
Nils-Ove Jansson, boken heter ”Omöjlig Ubåt”.
Läs den, det är skrämmande fakta över hur fräckt Sovjet
agerat, men även över Svensk godtrogenhet och ibland
ren klantighet spelar en eventuell angripare i händerna!
Suveränt skrivet!
En liten korrigering bara, Hans Blix har aldrig varit utrikesminister.
Det har han visst varit, i Ullstens regering. Den som varade mellan 18 oktober 1978 och 12 oktober 1979. Det den regeringen är mest känd för att det var under den som grundlagen ändrades så att det inte längre går att återkalla medborgarskap.