En irakiska ”flykting” familj blev världsberömd i hela Tyskland efter att bilden nedan publicerats i Tyska tidningar. Bilden visar familjen Majid fru och barn när de landade på ön Kos i augusti 2015.
I september rapporterades det att familjen lyckligt kommit till Berlin och bara väntade på att börja att jobba. De vart intervjuade cirka 100 ggr av media från hela världen. De berättade då om hur livsfarligt det var i Bagdad som de flytt för sina liv och att ”Queen Merkel” var som en mor för dem.
Tidningen BILD beslutat att intervjua familjen för att ta reda på hur det gick för dem i Tyskland sex månader efter att de flytt ”helvete” och ”dödshot” i Bagdad. Man hade dock stora problem att hitta familjen, men efter ett tag visade det sig att de satt sig på ett flygplan och åkt tillbaks till Irak.
Uppenbarligen inte nöjd med ”flykting” livet i Berlin, de hade helt enkelt flugit tillbaka med ett av de flyg som går varje från Berlin till den irakiska huvudstaden. Familjen Majids packade sina väskor, ”hittade” pengar för att köpa biljetter hem, och nu bor de i staden Erbil i Irak.

Verkligen en glad historia med ett lyckligt slut! Precis så borde alla ”flyktingar” I Europa göra: sätta sig på ett plan och flyga hem till sina egna länder.
”Och så levde de lyckliga i sin egen orient,
och är de inte döda så lever de än… 🙂
Kommer det att dokumenteras och ingå ivärlds historien om medborgare från Mellanöstern som flydde för sina liv till Europa som egentligen aldrig behövde fly för sina liv?
Undrar om de har fått livslångt bidrag som de nu kan leva gott på i sitt hemland?
Tycker asylturist e trist.
Det slutade bra för alla inblandade.
Man tackar.
Må fler följa detta föredömliga exempel.
En solskenshistoria!
Tysk press vägrar att publicera denna annons,med förräderskan Merkel som på bilden spelar bort sitt egna folk :
http://pi-news.net/wp/uploads/2016/04/merkel_mogel-440×328.jpg
Någon som tror att svensken vaknar?
NEJ TYVÄRR INTE!
Det är svårt att väcka någon ur en koma.
Asylturism en ny resurskrävande aktivitet eller ska vi kalla det farsot för oss hårt arbetande människor i västvärlden?
Löfven har inte ett rätt i sina i svagsinta retoriska uttalanden ””de flyr för sina liv””! Hur förbannat svagsint och svagbegåvad får man lov att vara som Sveriges statsminister!
Löfven och hans regerings friends får mig att tänka på en gamal Clintan film där ledaren för motorcykelgänget, efter katastrofen där de kört genom en betongridå med flytande betong. Knäpper sina händer och vänder ansiktet mot skyn och ställer frågan ””käre Gud varför skapade du andra män av stål men mina män av skit””!
Löven har nog anledning att ställa samma retoriska fråga efter de senaste veckornas avslöjande om att MP håller på att infiltreras av rättrogna muslimer bland annat individer från muslimska brödraskapet!
Har aldrig varit med om trots mina drygt 60 levnadsår att nyheterna i media drar ner skrattsalva på skrattsalva åt dessa naiva, enfaldiga , svagbegåvade och svagsinta politiker och statstjänstemän! Fullständigt ryggradslösa individer som inte vågar sätta ner foten och göra slut på asylturism fiaskot!
Fy fan!!!! Avgå Löfven och utlys nyval, innan svenskafolket tappar respekten för dig fullständigt!
Och Sverige som på riktigt har många välutbildade och smarta människor. Varför inte kvotera in dem/oss?
Tänk hur det kan gå i levande livet. Hur många har vi inte här som semestrar i sitt farliga hemland, betalt av skattebetalarna i Sverige