INVANDRARVÅLD. En skuren i handen, en fick en fraktur och fyra andra lindrigt skadade. Det blev resultatet efter ett bråk utomhus i Orsa. Det var vid 23.50 som polisen fick larm om att det skulle vara bråk vid ungdomens hus i Orsa.
När patrullen kommer dit så är det lugnt. Men då kommer ett larm om att flera personer blivit misshandlade.
Det är ensamkommande flyktingbarn som larmar polisen. När patrullen träffar ungdomarna så framkommer det att personer från ett annat flyktingboende ska ha hamnat i bråk med ungdomarna.
Det är oklart vad som ligger bakom bråket. Polisen har upprättat en anmälan om grov misshandel och kommer att sätta in utredningsåtgärder. Ingen av gärningsmännen var kvar på platsen när polisen kom fram.
Det två personer som blev allvarligast skadade fick uppsöka sjukhus i Mora. ’
Enligt ett inlägg från Ungdomens hus i Orsa på Facebook började bråket kring ungdomshusets biljardbord. Inget våld ska enligt inlägget ha förekommit inne i huset.
Ungdomens hus skriver också att man vidtagit åtgärder inför lördagskvällen med mer personal, socialtjänst, tolkar och ett tätt samarbete med polisen. Personalen på Ungdomens hus vill poängtera att stämningen brukar vara god.
-Pettersson säger att barnen ska sova klockan 23:50…
Invandrarna måste naturligtvis träna så de är klara inför livet i oarabolghettona.
http://www.svd.se/stora-nyhetssajter-ligger-nere-efter-attack
…att någon vill stoppa nyhetsförmedling bekräftar dess värde”
skriver Ex-pressens chefredaktör Thomas Mattsson på Twitter
Det här är inte en attack på enskilda medieföretag, det här är
en attack på demokratin och det öppna samhället (A-bladdret)
Sverige bara ett ynka ”snäpp” ifrån diktatur…media styrs helt
av en märklig grupp ”kommunist-quislingar”…två ytterligheter
som ingått allians…undrar ifall ”idiot-skocken” hinner uppfatta
detta faktum, innan de (å stackars vi) blir ett huvud kortare?.,)
…
Låt baaaarnen leka ifred!
O T:
Dags att fira, eller ?
http://www.svt.se/nyheter/inrikes/stora-nyhetssajter-har-kraschat
Är det en attack eller,har från och till hänt under lördagen.
Hittade mer i ämnet.
http://www.gp.se/nyheter/sverige/1.3031102-stora-nyhetssajter-har-kraschat
Vissa mediehus verkar att ha drabbats.