Ung man döms för sexuellt ofredande och misshandel på asylboende

INVANDRARVÅLD. Den man som åtalades för våldtäktsförsök mot en kvinna på ett asylboende i länet döms för misshandel och sexuellt ofredande. Straffet blir en månads fängelse.

Det var i början på året som mannen försökte tvinga sig på kvinnan på ett asylboende i länet. Han hade en tid innan brottet fattat ett starkt intresse för kvinnan och hon kände obehag kring det.

Nåväl, ni kan läsa mer på LTZ.se men domen på från tingsrätten är svag, mannen släpps direkt eftersom han suttit häktad och jag misstänker att skadeståndet på 10 000 kronor inte rör honom i ryggen.  Varför inte utvisning på enkelbiljett?

Östersundsposten däremot sprider lögner mot jämtar när de ”glömmer” att skriva att förövaren är en asylsökande…

13 thoughts on “Ung man döms för sexuellt ofredande och misshandel på asylboende

  1. Mail till Simon på ÖP

    Hej Simon!

    Uppmanar dig att hädanefter berätta, hela sanningen och ingenting annat än sanningen!

    Det var ingen svensk, jämtländsk man som sexuellt ofredat och försökt våldta kvinnan, utan en av de invällande asylturisterna på en asylförläggning!

    Som läsare av Er hemsida är jag självklart intresserad av gärningsmannens etnicitet, eftersom att jag självklart inte vill anklaga och gå och titta snett på mina grannar i obygden för sexuella ofredanden och våldtäktsförsök!

    Så Simon du måste förstå att för att undvika, ljuga på ryggen och låtsas som att det vore vilken jämtlänning som helst som är gärningsmän i sådana här händelser, skriv ut etnicitet nästa gång! Även om det skulle innebära att det mot all förmodan skulle vara en etniskt svensk gärningsman och kanske dessutom en jämtlänning!

    Jag står för mina åsikter, står du för dina åsikter Simon?

    • Fortfarande inget svar från Simon på ÖP! Märkligt han fick alla mina kontaktuppgifter mail, telefon och hemadress total tystnad!

      Fast det är ju klart hen kanske förstod att nästa gång är det lika bra att uppge både det ena och det andra, när artiklar skrivs! Tiden får utvisa!

  2. Varför ska vi som betalar skatt i detta jävla land behöva lägga pengar på dessa jävla invandra svin.. Fina pojkar eller vad säger ni politiker som är ansvariga till allt som händer med dessa as fy fan..

    • Det är sådana här typer Stefan Löven säger FLYR FÖR SINA LIV….Ibland önskar man att Adolf Hitler hade fått ta hand om sådana här, nu väller de tyvärr in i Europa och det kommer att leva till HELVETET för oss alla….
      Sveriges gräns måste stängas! Straffet de fått är för lindrigt, det bästa hade varit att INTE släppt in dem i Europa då hade brotten mot den lilla flickan aldrig inträffat!!

  3. Östersundsposten är en av landets mest politiskt korrekta tidningar och styrs helt av kommunister.

  4. Fy vilket hårt straff denne sexualförbrytare dömdes till ! Vad skapar en sådan dom för signaler hos alla dessa vildar,som finna i tiotusental i Absurdistan ? Tråkigt att jag inte är 60 år yngre,då skulle jag som yrke valt åklagare….

Kommentera