En vy åt väster. I Malmö är de fina områdena belägna åt detta väderstreck och jag har en fundering.
Vi är rätt lika, eller rättare sagt väldigt lika. Jag kom att tänka på en man från pakistan
som jag pratade med för några år sedan, han hade släktingar i Kanada.
Jag har inga släktingar i Kanada, mina släktingar finns alla kvar i vårt möderne och fädernesland Sverige. Pakistanaren gjorde sig lustig över ett skeende i Kanada,”När det kommer fler och fler invandrare (läs utomeuropeiska) i stadsdelen då flyttar de gamla kanadensarna längre och längre mot havet så snart hamnar dom i havet”. Det är precis likadant här, vi flyttar, sa jag.
Och sedan har vi ju det med the natives………
Det kvittar,
Skatteverket ser mellan fingrarna på alla de affärer de gör som de inte betalar skatt på.
All energi och kostnader läggs på svensken
Undrar hur pakistaniern försörjer sig och sin troligtvis stora klan i Sverige ?
Han arbetar och det har han gjort hela tiden. En ”integrerad” person men inte assimilerad då moskén är högprioriterad och där vidhåller man könsapartheid.
Eva-Marie tack för ditt svar, vet du om det är ett inkvoterat jobb, ett hittepåjobb eller ett korrekt jobb ?
Hej Lena
Det är ett riktigt jobb som kräver universitetsstudier, han är en som gör rätt för sig samtidigt som han bygger moské. I samtal med denna man blev jag informerad att han anser sverigedemokrater likadana som talibaner, rädslan för sverigevänner är utbredd
Om man bygger moské i Sverige och samtidigt tillämpar könsapartheid , då är han inte en assimilerad svensk och kommer heller aldrig att bli. Han skulle göra mer nytta i ett muslimskt land, valfritt vilket. Jag vinkar gärna adjö åt honom !
Nu är det som så att Sverige enligt grundlag är ett mångkulturellt land, våra landsmän har sett till att ordna ett tillåtande av könsapartheid.
Eva- Marie,
Det är lördagskväll och jag har haft en fin dag, hoppas att du och andra på bloggen har haft detsamma,tänker att uppsöka kudden för en skön sömn, tittade och lyssnade på det här sköna klippet, jag var där och njöt !
Där var inte jag denna gång av förståeliga skäl. Sov gott Lena.
Eva- Marie
De kommer att ångra sig och vad DU behövs !