4-5 familjer slogs med tillhyggen

Polisen

2016-01-06 13:05, Bråk, Varberg
Eja Märtas Gård, Gamla Köpstad

Personalen på gården larmar polis. 4-5 olika familjer som slåss med tillhyggen. Polis anländer och medlar i konflikten. En person grips och medförs till station misstänks för olaga hot.

Polisen

-Pettersson ser att polisen glömde nämna att Eja Märtas Gård är ett asylboende…

3 thoughts on “4-5 familjer slogs med tillhyggen

  1. Polisen har sedan årtionden tvingats åka ut när invandrarfamiljer slåss och gör upp med varandra, inom familjen och med sina grannar. De gör sig inte förstådda, eftersom dessa inte talar svenska. Det ska vara ett helt batteri med samhällsservice för att hålla ordning på dessa människor. Det måste finnas en gräns för vad Sverige kan tillhandahålla.

  2. Men, kan de inte få reda ut misshälligheterna själva? Måste vi dadda hela tiden?

  3. Verkar vara farligt att bo på asylboende i sverige? Asyl betyder skydd – kanske sverige inte längre klarar att garantera det? Det verkar vara bäst att hellre fly än illa fäkta? Sverige är inget säkert land? Vart skall de fly nu då?

Kommentera