INRIKES. Rikspolischefen Dan Eliassons kommentar till gripandet av den oskyldige 22-årige Mutar Mothanna Majid var att han ville hälla en hink guldstjärnor över de inblandade poliserna och att ”det här är svensk polis när den är som bäst”.
”Knulla i Bangkok” Eliasson hade lite väl bråttom med slutsatserna lindriga i form av att många kommer att göra sig lustiga över honom. Men för Majid blir det inte lika lindriga konsekvenser: ”I den utpekade mannens fall är följderna långt värre. Han ska fortsätta sitt liv som asylsökande i Sverige.”
-Pettersson undrar hur länge och hur ofta Dan Eliasson får göra bort sig utan att det får några konsekvenser för honom personligen…
Hörde att ett par utanför Uppsala blivit yxrånade, signalementet var fattigt och rikslarm gick ut….bockskägg och duffelrock…Den första jag tänkte på var Juha Valjakkala, förmodligen eftersom sommaren med Åmselemorden gick bilder ut på honom med skinnrock och bockskägget har han odlat på senare år. Höll på att sätta kaffet i halsen när det idag rapporterats att han rymt, redan i onsdags. Nu vet vi ju att han har en förkärlek till Sverige, så snutarna i Finland och Sverige har det nog svettigt just nu, gränsen står nog vidöppen på alla håll, fram med bössorna och lås dörren, nya Sverige.
Eliasson Sveriges egen Closeu-klosett för att spy i !
Dan Eliassons dagar äro räknade. Om inte förr så till valet 2018. Han skall bort.
Så här illa blir det när man tillsätter verkschefer på enbart tveksamma politiska meriter. Eftersom Löfven lider av sjuklig handelsförlamning lär inget hända.
Jag hävdar att det är på etniska ”meriter”.
Kling o Klang i sitt esse.
Eliasson kommer få fortsätta göra bort sig tills den dagen vi återinför tjänstemanna-ansvaret i Sverige. Precis som alla andra chefer som uppbär lön av skattebetalarna.
Jag har en något avvikande mening. Grunden för gripandet var den information som SÄPO fick rörande den nu frisläppte. Var den seriös och trovärdig kan man inte anmärka på insatsen som gjordes. Naturligtvis kommer vi inte att få veta något om detta.
Att bevisen inte räckte för att hålla honom kvar betyder bara just det. Faktiskt finns möjligheten att han fortfarande är ett hot, vi vet inte det.
Dan Eliasson är förstås ett kapitel för sig.
http://www.sydsvenskan.se/sverige/imported-116/
Kanske borde polisen tänkt från början att om informationen inte stämmer så kanske den efterspanade finns att söka i ordinarie register ? F ö känns det tveksamt att sydsvenskan tydligen delar min bedömning så jag har nog helt fel ändå.
Gripandet av den oskylldiga mannen innebär att INGEN går säker för polisen i Sverige. När som helst kan vem som helst bli gripen av polisen.
Inget nytt under solen, mao.
Så fort tjockskallen öppnar mun bevisar han vilken komplett idiot han är.