Fråga

Jag vet inte hur det är med er, men mitt förtroende för det svenska samhället är på fryspunkten.

Därför ställer jag denna fråga och jag vet att den är svår att besvara, men tyvärr får ni bara göra ett val.

7 thoughts on “Fråga

  1. None of the above. Eller kanske snarare, det beror på vilken myndighet. Det finns fullt fungerande myndigheter och gemensamt för dem är att det är kliniskt fritt från före detta politruker. Sedan har vi myndigheter där samma person sänkt flera på raken.

  2. Vi äldre kommer ihåg,att det fanns en tidning som hette ”En rolig Halvtimme”.I dag när jag gjorde undantaget,att titta på STATS-TV slog mig på nytt den insomnade publikationen.(som kostade 45 öre)
    Så många skratt,och ett sådant nöje över de ”korrekt” agerande i rutan, samt deras försök till undanflykter,och försvar för Kalle Anka-regeringen vore väl värd dessa ören.Samtidigt söka undvika avslöja all den lögn man i årtionden bedrivit i landet Absurdistan !
    För er som missat föreställningen finns det på nytt en liknande 13.45,då man tydligen skall försvara de c:a 40 miljarder,som nu saknas i budgeten.
    10 av dem till ”Migrationsverket”,och 29 miljarder till ”ökade kostnader i samband med flyktingsituationen”.
    Hör och häpna hur allt kan förändras inom några timmar.Då skall vi minnas,att vi har i otaliga år,fått oss inpräntat vilken enorm vinst dessa äventyrare från arab,och afrikanska länderna kommer att inbringa och betyda för landet.

  3. Den eminente videobloggaren Pat Condell sade i våras att längst ned på samhälls stegen står pedofiler, barnamördare, våldtäktsmän och så svenska journalister. Han hade fel svenska journalister står flera snäpp under nämnda kategorier.

  4. de 3 alternativen är samtliga sprungna ur moder-
    svulsten BOLSJEVISMEN…denna Svenska gren nog
    den värsta och giftigaste som skådats på 100 år…

  5. Frågan är svår att besvara men borde gå att dissekera.

    Om man går tillbaka till tiden då förfallet började hamnar vi på 70-talet och Palme. Läser man Arnstberg & Sandelins bok Invandring & Mörkläggning får man ett bra underlag att utgå ifrån.
    Då kan man konstatera att journalister häver rödtjut för att sedan slicka röv, alltså inte gå emot sittande regering i synnerhet om regeringen befinner sig på vänsterkanten.
    Myndigheterna är genom lagar och förordningar styrda av regering och riksdag. Och ju fler dumskallar-partivänner som utses till GD desto sämre styrning av myndigheterna. När sedan tjänstemannaansvaret togs bort blev det proppen ur.
    Vad som därefter hänt efter 70-talet, och de olika statsministrarna efter Palme, och man räknar bort ”de osynliga” Ullsten och Fälldin, så har vi Carlsson (S) och Bildt (M) som inte störde så mycket. Sen fick vi Göran Persson (S) som hade fullt upp med att sko sig själv och bygga upp en egen förmögenhet. Därefter intog Reinfeldt scenen och försökte bli en ny Palme, alltså en hela världens godhetsapostel – i sina egna ögon – som försökte sätta ett avtryck i historien genom att sälja ut Sverige och svenskarna. Hans mantel – hans dolda agenda – tog Svetsarn till sig, och blev en mix av Palme och Reinfeldt genom att han fortsatt att i rasande fart nedmontera de sista resterna av vad som en gång varit ett litet men framgångsrikt och tryggt land.
    I princip saknas då ett valalternativ, men statsministern är sprungen ur sittande regering.

    Även om mitt förtroende för alla 3 alternativen befinner sig i botten, tror jag att min röst får hamna på regeringen.

  6. Du hade rätt i ditt påstående att frågan var svår att svara på, den var till och med omöjlig att svara på eftersom alla tre saknar totalt förtroende hos mig.

Kommentera