INVANDRING. Finansminister Magdalena Andersson (S) menar att kostnadsökningen som det ökande antalet asylsökande för med sig ska finansieras med biståndspengar, skattehöjningar och besparingar.
-Pettersson menar att det borde inte bli så dyrt. Vi kan använda de tomma ladorna och värma dem med flyktingströmmen. Miljövänligt och bra…
…att nyttja de tomma ladorna, å värma dessa med
flyktingströmmen är en god tanke…bävar inför detta
beslut, varenda Fosterlandsälskande bonde kommer
nu att ta tillfället i akt att nyttja förslaget…”Mississippi
brinner” va en fnuttebrasa i sammanhanget…vartenda
Försäkringsbolag kommer inom 1 år att gå på knäna!!
(bönderna vägrar isolera ladorna, då bättre att elda)
…
Magdalena Andersson har setts mer än en gång råsupa(eller det kanske är hennes normala alkoholkonsumtion) mitt i veckan under arbetstid så jag tvivlar att hon är helt nykter när hon tar beslut. Hon och hennes korrupta rövpolare kan dela upp de som kommer…det är ju dom som bjudit in alla dessa islamistiska kriminella och mördare.
Lador? Mitt förslag är det gamla, i stort sett övergivna, riksdagshuset på Helgeansholmen i Stockholm. Detta skulle sammanföra de stackars nödlidande flyktingarna med de besuttna riksdagsledamöterna som släppt in de förra. Närkontakt skulle befordra förståelsen mellan beslutsfattarna och flera hundra, ja ni vet. Sen har vi huset bredvid. Det fungerar som kontor för Kalle och han kan lika gärna arbeta hemifrån. Ett par tusen stackars flyktingar på slottet och AFA-pers borde bli överlyckliga. Sen har vi husen mittemot – Operan och Grand hotell. Vem tusan gillar opera och hotellvistelsen skulle berika våra främmandes psyke inför de stundande nobelfestligheterna.
Den bärande tanken är att våra uppburna medborgare får smaka på sin egen medicin, och vem av oss som gillar Pettersson kan ha något emot det.
För övrigt tycker jag att Pettersson också borde granska SD.
”SD”? = Svenska Dagbladet eller Sverige Demokraterna?
F.ö. du menar väl inte allvar med att släppa in fler muslimer
i vårt Fosterlands Riksdagshus?
Jag får frossa vid tanken! Då får muslimerna chansen att
ta över styret direkt. Ännu så länge finns ett hopp om att en förändring i rätt riktning kan ske — om än, det bara är en dröm.
Jag är rädd! — för att muslimerna ska bygga moskeer där de
kan organisera sig inför ”övertagndet”! (- och samla vapen)
— det kommer, var så säker!
6 pers fattade ironin. Svenska dagbladet = SvD
Men det är alltid roligt när nån reagerar så tack ska du ha. Uppriktigt.
De säger att vi inte har mer tak att skydda migranter med. Använd de tomma ladorna. Ju mer de töms desto mer plats till migranter. Fyll upp i ladorna som töms. De sägs ju att det är dom som ska fylla våra lador. Eller brister logiken nånstans??
http://gruvmor.files.wordpress.com/2015/11/skohorn-maggan.jpg