Sverige är ett tryggt land, det hävdas från många håll. Kan så vara, men vad jämför vi med då? Sverige är ett tryggt land för medborgarna om man jämför med Syrien och El Salvador. Sverige är däremot ett våldsamt land om man jämför med Island och Singapore.
Beteckningen ”tryggt” hjälper dock inte de offer som drabbats av det onödiga och besinningslösa brott som vissa människor är benägna att begå.
Sverige har de senaste åren figurerat i medier, både inhemska och utländska, på ett sätt ingen av oss i detta trygga land önskar. Kravaller, upplopp, skolmord, självmordsbombare, antisemitism och ett besinningslöst våld som drabbat oskyldiga.
Namn som Taimour Abdulwahab, Anton Lundin Pettersson, Mattias Flink, Tommy Zethraeus, Mijailo Mijailović, Nerijus Bilevicius och Abraham Ukbagabir är namn som för alltid kommer att stå skrivna i den svenska historien över händelser vi helst hade velat slippa.
Våldet har inga gränser, våldet ser inte skillnad på hudfärg, våldet tar ingen pardon för människors situation och våldet ser ingen skillnad på skyldig och oskyldig. Våldet finns mitt ibland oss, har gjort så i alla tider och kommer att finnas mitt ibland oss även i framtiden. Den oskyldiga individen riskerar alltid att drabbas av människans allra mörkaste sidor.
Vad är det som får medborgare som Taimour Abdulawahab och Anton Lundin Pettersson att besinningslöst döda eller försöka döda oskyldiga människor de förmodligen aldrig sett, träffat eller samtalat med? Två personer med fördelaktigt yttre, två personer som beskrivs som trevliga, två personer med föräldrar, syskon och vänner. Vad var det som gick snett?
Den verkliga förklaringen får vi oss aldrig till del. Abdulawahab och Lundin Pettersson dog bägge två utan att vi fick svaret på frågan. Varför?
Människor som saknar all empati för andra och som inte drar sig för att begå de mest avskyvärda brott, har funnits sedan den dagen människan tog sina första staplande steg på denna jord som skulle kunna vara ett paradis för alla. Att för en stund inbilla sig att vi hört, sett eller läst om de sista avskyvärda brotten är för naivt för att ens föra på tal.
Skälen för människan att visa sina sämsta sidor är många. Ibland går det väldigt långt innan de sista stegen mot avgrunden tas, ibland behövs det inte mycket alls för att alla demoner ska släppas fria. Jag tänker inte låtsas vara någon psykolog, även om jag läste psykologi i gymnasiet. Amatören i mig säger ändå att det ofta finns ett bakomliggande motiv som utlöser mekanismer vilka startar en kedja av reaktioner som mynnar ut i aktioner ingen av oss andra tror är möjliga.
Vilka mekanismer som sattes i rörelse och som gjorde att två oskyldiga människor dog på en skola i Trollhättan, eller som kunde tagit livet av x antal julhandlande människor i Stockholm, är svåra att förstå för oss som anser sig vara utom all fara för de faktorer som väcker de demoner som bara hemsöker andra, men inte oss.
Varför är den stora och viktiga frågan. Jag tror personligen inte på slumpen. Jag tror att något ligger bakom varje bestialisk handling som vi människor är kapabla till i våra allra mörkaste stunder. Taimour Abdulawahab ville ta med sig så många som möjligt i döden p.g.a. sin religiösa villfarelse. Anton Lundin Pettersson ogillade människor med annan hudfärg och levde i en värld där fantasifigurer och fiktiva händelser på datorn spelade en stor roll. Mattias Flink mördade sju personer p.g.a. svartsjuka och Abraham Ukbagabir stack ihjäl en mor och hennes son för att de var svenskar.
Alla dessa satans mördare har ett skäl. Deras dåd uppkommer inte av en slump.
Sverige har genom historien skakats av händelser som satt spår i omvärldens bild att detta lilla trygga land i norra Europa. Vi har sett kungar mördas på operabal, statsministrar som skjutits till döds på öppen gata, sett 63 ungdomar brännas inne i en anlagd brand i Göteborg, sett två oskyldiga knivmördas på ett möbelvaruhus i Västerås och två ungdomar mördas på en skola i Trollhättan.
Tror någon att dessa dåd är de sista vi får läsa om? Nej, det kan jag redan nu avslöja att så lär inte bli fallet.
Just nu i denna stund vandrar tusentals människor omkring med demoner som viskar i deras öron. Just i denna stund finns det människor i vårt land som bär på mörka tankar. Det kan vara den svenska medborgaren som trängts undan allt mer när politiska prioriteringar görs. Det kan vara den asylsökande som inte uppskattar ett nej eller platsen där han/hon placerats. Skäl finns det alltid och skälen är i dagsläget många.
Våra politiker bär på ett stort ansvar, liksom våra myndigheter. Varje dag skuffas människor undan till förmån för andra. Varje timme finns det människor som känner sig orättvist behandlade. I varje svensk kommun lever det människor som ser hur andra får, när de själva blir utan. Varje dag tar politiker och myndighetspersoner beslut som höjer den ena, men sänker den andra.
Vi lever i en värld där alla inte längre kan få och en sådan värld är farlig. Jag har själv bekanta som vittnar om hur deras tonårsbarn känner en allt större förtvivlan över en situation utan jobb, bostad och pengar. Jag har bekanta som nästan dagligen slår näven i bordet av ilska för att deras föräldrar inte längre får, när andra i samma ålder möts med öppna armar.
Det vandrar omkring demoner mitt ibland oss och ingen kan peka på dem och säga ”Där!” Ingen vet vilka de är, vilka bestialiska tankar de bär på och vad de är benägna att utföra. Vi vet bara att de finns och att vi inte har sett det sista av dem.
Förövrigt anser jag att Stefan Löfven ska avgå och ta resten av den feministiska regeringen med sig.
Rasist mig här, rasist mig där? Överallt där något händer börjar folk leta rasistiska motiv. Om nu Anton hade lyckats tillika ha ihjäl ett par poliser, undra om inte han hade fått bära predikatet ”polismördare”? Nu lär vi aldrig få reda på hur många kretsar som havererade i hans skalle denna morgonen, och i contexten är det ioförsig likgiltigt, sådana figurer lyckas alltid flyga under radarn, när vanvettet bryter ut kommer det ovilkorligen som en överraskning.
Om vi skal hålla oss till rasism och motsättningar så finner jag det beklagligt att journalister och företrädare för vårt styre är så totalt blottade för moral och förmåga att tänka längre än näsan.
Trots beslut om sekretess tar det endast några timmar innan gärningsmannen visas upp, stämplat som högerextremist, med tyska stridsvagnar och valda tal av Jimmy Åkersson som huvudintresse! Jaha du, det var mig en ful fan! Ja onekligen, men en ful fan med familj, en mamma och en pappa, kanske syskon så i chock och förtvivlan ska klä skott för Antons irrfärder. Vem tror att de har haft minsta mistanka om att detta kunne hända?
Löfven stickar från jobbet, dykar sen upp i Trollhättan och brer ut sig om gärningen i vida ordalag, som vore han ögonvittne till händelser och vifter med rasistkortet till höger och vänster. Detta till trots för att någon förundersökning inte ens har påbörjats. Arnstad ger samtidigt SD skulden, vad annars?
Alla jag har pratat med har uttryckt sin avsky över statsministerns handlande, alla ställer frågan, var höll han hus vid Ikea morden, varför tog han inte sitt ansvar och uttryckte liknande bestörtning och sorg då?
Regeringens och pressen slår i en kil i samhället. Genom den uppenbara skilnaden på att hantera olika händelser ökar de motsättningarna, är invandrana så mycket bättre än vi? Ja då finns det all årsak att hata dom! Det påminner om en trygg familj som plötsligt bilr berikat med ett sladdbarn, sköts situationen illa kommer samtliga syskon att önska livet ur den lilla nya, detta är inte rasism, det heter avundsjuka, och kan vara mera eller mindra befogat,
Behöver bara kalla oss REALISTER vi som har bott här och betalat skall under många år vi har många frågor ???
Vart är VÅRT SVERIGE PÅ VÄG ???
En enkel och logisk tanke gäller väl som grund.
Skånepolisen om förhållandena på asylboendena, 2015-10-25
—0 0—
Vid boendena finns ambulerande väktare, men polisen anser inte att det är tillräckligt.
– Det skulle behövas väktare som finns på plats hela tiden. Vi har inte möjlighet att sitta där för jämnan, säger poliskonstapel Nils-Erik Svensson
—0 0—
Alltså: lokalpolisen säger att de har annat att göra än att ränna på asylboendena och ”barnhemmen” och sitta barnvakt hela tiden…
Sverige är de kokta grodornas land.
Vi kommer acceptera vadhelst vår överhet lägger på oss.
Vår nedärvda Lutherska pliktkänsla och önskan att lida firar triumfer.
Våra ledares strävan att vara bäst i klassen och alltid ha den brunaste tungan i fint sällskap är imponerande i sin servila dårskap.
Så snart de står på tur att få makt besöker de Bilderberggruppen där de blir invigda i hur världen borde se ut och vad som förväntas av dem för att de ska få vara med och leka med de stora grabbarna.
Sveriges maktelits naiva tuppjuck på den internationella scenen är bland det mest förödmjukande man kan uppleva som svensk, man skäms varje gång de obildade, arroganta dumskallarna öppnar munnen.
Men trots det är vi så stolta över vår elit, vi tror världen lyssnar på dem och förundras över den svenska modellens framgångar.
Sverige, de kokta grodornas land.
Tja! kortfattat… Sverige leder våldtäkt statistiken och 90% är invandrare på våra anstalter … och ingen gör något utan kör huvudet i sanden och inkasserar sina feta löner och skiter i ursprungsbefolkningen.
Vi måste resa oss nu mot regeringen som i Frankrike med en stor blockad.
Sverige är på väg att bli ett nytt Syrien eller Irak Libyen eller Libanon. Man förstår lätt varför det kommer bli så. sju klövern har erkänt Libanon och anser det är ett fredligt land precis som Sverige var en gång i tiden. Svenska folket kommer inom kort framtid vakna upp till en verklighets mardröm som de aldrig skulle kunna drömma om för Sveriges framtid är hundra gånger värre. Tar man inte tag i de sju klöverns grovt kriminella lekar så går det åt skogen eller helvete med Sverige tror jag. Nej jag anser nu är det akut att göra som man gjort med Ceausesco och hans fru.