MALMÖ. Klassfotograferingen av eleverna på Augustenborgsskolan urartade när några elever hotade fotografen och hoppade på hans bil. Fotografen lämnade skolan och fotograferingen fick skjutas upp.
Film från 2013, då var det stora problem och det lovades ett åtgärdspaket men…
– Redan när han började fota klasserna på måndagen var det stökigt och på tisdagen var situationen sådan att han inte längre kunde vara kvar, säger Patrik Nilsson, vd för fotoföretaget Fovea där fotografen arbetar.
Enligt fotgrafen ska någon av eleverna exempelvis ha sagt: ”Är det din fula Saab som står där ute? Vi kommer att punktera däcken och krossa dina rutor.”
Det här handlar om en mycket liten grupp elever, och händelsen är inte representativ för vår skola, säger rektor Elsa Hansen
-Pettersson undrar om det då är okej att den lilla men ej representativa gruppen hotar en skolfotograf och dra ut sladdar till hans utrustning, hoppa på hans bil samt vara allmänt störiga och hotfulla mot honom.
Skolans rektor Elsa Hansen säger att det finns olika perspektiv på det som hänt…
Mer på hattidningen Sydsvenskan…
Återigen tar slöddren dvs skolans rektor dom andra slöddren i försvar.
Detta landet har gjort sitt, nu får vi bara hoppas att rektorn och dom andra påhejarna blir rikligt berikade på alla dess sett.
Detta är beställt av 87:an sedan decennier!! SVT och hatmedia ställer sig alltid på slöddrets sida.
Och genast skyndar sig fjantrektorn ut med standardsvaret ”Det här handlar om en mycket liten grupp”. OCH?? Det räcker om det är en ungjävel som bär sig åt! Slappt och slött så skall det vara i det moderna Sverige. Skolan blev inte ett dugg bättre under de åtta år Major Björklund hade ansvaret.
Sen kan man fråga sig vilka namn man hittar i den lilla ej representativa gruppen. Framtidens stenkastare och bilbrännare?
En bild av 2015.