INVANDRING. På sju dagar har så många som 4799 flyktingar anlänt till Sverige. Nu måste Migrationsverket i Flen avlasta Göteborg och Malmö, men alla tillfälliga boenden i Sörmland är fulla.
– Vi har öppnat upp ett boende för att ta emot de som ännu inte är registrerade, berättar Agneta Lundström, teamledare i serviceteamet som ansvarar för administrationen på Migrationsverket i Flen
När flyktingarna blivit registrerade, kommer de att få komma till ett boende i Sörmland? – Inte alla, just nu har vi inga boenden alls här i Sörmland – alla våra boenden är fulla, men det finns en pågående upphandling och troligtvis blir det boenden som är aktuella i Sörmland, säger Agneta Lundström.
På bara sju dagar har 4799 flyktingar anlänt till Sverige. – Normalläget är ungefär 1000 flyktingar i veckan över hela Sverige, nu har det exploderat, och den här situationen har jag inte varit med om på mina 12 år på Migrationsverket, säger Agneta Lundström.
-Pettersson tycker det verkar glädjande, massor av berikande pensionsräddare anländer varje dag…
Den frågan löser nog politikerna – det är ju miljoner som ska komma framöver.
På bloggar från USA och Canada kallar de det country-shopping. Jag försökte med land-shopping då de kan välja och vraka som de vill. De kan hungerstrejka, hota poliser och kasta sten. De kommer och har kastat sina papper men vill inte registrera sig, följa de lagar vi har i Europas länder.
Är det någon som tror att dessa kommer att ge oss något tillbaka?
Första gången det blev fullt på Kos intervjuades en som blev förbannad när han såg den förläggning där de skulle få sova. Han kom tillbaka och sa att alla hotellrum var upptagna trots att han var beredd att betala för en svit.
Efter utnyttjandet av Aylan som propagandarekvisita som visar hur djupt pressen kan sjunka har jag blivit allt mer kallsinnig för dessa lyxkrävande s k flyktingar.
Ifall det är fullsatt fast Morgan Mardröm sa att så inte är fallet, är det väl bara för våra folkvalda och alla ömmande kändisar att öppns sina hem. Eller vänta de på att vi gör det först ?
Flina, Flen, Vad var det vi sa!?
Frostavallens hotell och konferenscenter säljs åt asylindustrin.
http://www.skd.se/2015/09/16/frostavallen-hotell-och-konferens-saljs/
Igår tvingades man stänga dörrarna på Mig.verket p.g.a. anstormningen.
http://www.sydsvenskan.se/malmo/migrationsverket-tvingades-stanga-dorrarna/
Flyktingarna är ”desperata” vilka flyktingar? Ger man fasiken i att söka asyl och hjälp i alla de säkra länder utanför Syrien som man måste passera innan man når avlägsna Sverige så är man inte längre flyktingar utan vanliga resande. Det finns inga krig som man måste fly ifrån i de länder som man vägrar att söka hjälp och asyl i. De riktiga flyktingarna är de som flyr från Syrien till de närmaste flyktinglägren och som stannar där för att få hjälp. inte de resande Syrianer som nu kommer till Sverige.
Jippie. Tack för att ni valde Sverige. Med nuvarande takt så har vi nöjet att ta emot 300 000 vinstmaskiner på årsbasis. Ka-ching !
Ka- tjong, ka- tjoff, lär det säga då vi når botten. Det kommer nog inget ka- tjing även om hjärntvättarna vill inbilla oss det.