Migrationsverket skickar mejl – desperat behov av bostäder

Från: GB-Boende <boende@migrationsverket.se>
Datum: 10 september 2015 16:04:21 CEST

Till leverantör av asylboenden i ramavtalsupphandling 1 och 2

Har du tilläggsplatser att erbjuda Migrationsverket?

Många människor söker just nu asyl i Sverige. Migrationsverket är i stort behov av att ordna nya boendeplatser. Därför undrar vi om du har möjlighet att erbjuda tilläggsplatser utöver befintligt avtal?

För att sammanställa hur många platser befintliga leverantörer i ramavtalsupphandling 1 och 2 kan erbjuda ber vi dig svara på följande frågor:

  1. Har du tilläggsplatser att erbjuda på befintlig anläggning?
  2. Hur många platser handlar det om?
  3. När kan platserna vara klara för inflyttning?

Vänligen svara omgående på ovanstående frågor per mejl till: boende@migrationsverket.se

Vi kommer sedan sammanställa denna inventering och utifrån behov erbjuda leverantörer möjlighet att teckna avtal om minst 100 platser per anläggning utöver de platser som redan avtalats. Avtalsvillkoren är desamma som i ramavtalsupphandling 1 respektive 2.

Tilläggsavtalen kan tecknas under förutsättning att samtliga ska-krav som ställts i upphandlingarna med Dnr. 22-2011-31279 och 3.2.1-2013-17048  är uppfyllda för tilläggsplatserna.

De tillfälliga avtalen kommer endast att gälla från avtalstecknande tills att det akuta behovet upphör. Migrationsverket kommer då fatta beslut om detta.

Eventuella frågor besvaras av: Johanna Palmstierna, 010-485 67 95

Med vänliga hälsningar, Johanna Palmstierna

****

-Pettersson ser att avtalen bara ska gälla till det akuta behovet upphör. Är det 1, 10 eller 50 år. Det finns många miljoner som vill till bidragsparadiset Sverige och ju fler vi tar emot desto fler kommer det.

Det blir ingen ändring förrän 87:an röstar fram en annan riksdagsmajoritet.

Minns ni att för en månaden sedan, den 6 augusti 2015 berättade Migrationsverket att närmare 80 procent av alla privata asylboenden kan försvinna fr.o.m. nästa år.

Migrationsverkets prognos säger att behovet av privata asylboenden kommer att minska dramatiskt nästa år. Nästan 15 000 platser kommer att bli över, mycket beroende på att flyktingströmmen kommer att avta. Det finns några saker att tillägga i frågan.

Slutsatsen blir att lita aldrig på Migrationsverket. 

9 thoughts on “Migrationsverket skickar mejl – desperat behov av bostäder

  1. Liksom Absurdistans störste landsförrädare John F Reinfeldt-Hood gjorde, har nu Tysklands führerin Merkel följt efter och förkunnat,att det finns inget övre tak,för antalet lyckosökare som begär ny hemvist i hennes land.
    En for tocke… 🙁
    När äventyrarna upptäcker,att allt vad hon har att erbjuda dem är tältläger,kommer många att fortsätta norrut ! Absurdistan kommer att översvämmas av bidragstagande arabiska terrorister (IS) inom kort….

  2. Var är alla Våra journalister och alla kulturfjabbar som
    har sådan godhet inbyggd i sina sinnen, som tror att
    alla kan försörjas med Svenska skattemedel? Dessa
    oerhört goda figurer är väl till antal ett tiotusental,
    och kan väl ta emot ett par var av dom ensamkommande
    flyktingbarnen som är i 30 års åldern? Dom brukar ju skryta
    med att dom är både högutbildade och tjänar bra med pengar?

    Ställ nu upp för fan, och visa att ni är något annat än dom
    fån som ni framstår som, när ni skäller alla som inte tycker
    som ni för rasister. Nu har ni ju chansen att visa att det
    inte är bara floskler som ni rapar upp dagligen!

  3. Skicka mailet till alla kändisarna,de borde väl ha plats till några stackars ensamkommande ”barn” Malena hör av dig !!!

  4. ¨Minst 100 platser per anläggning utöver de platser som redan avtalats¨ Mailet är alltså endast riktat till de större entreprenörerna inom migrationsindustrin.
    Hur många av oss är det som kan erbjuda ytterligare minst 100 platser utöver gästsängen i garaget?
    Bilden jag ser framför mig är att migrationsverket nu lägger sig platt på marken framför Bert med vidöppen plånbok (vår plånbok).
    Ja, du milde tid så fort det går!

  5. Till Migrationsverket …

    Om ni väntar lite så skall jag trolla fram nya bostäder och en jävla massa jobb …nej just det ja MAN KAN INTE TROLLA FATTA DET FÖR FAN!.

  6. Förstår inte problemet , enligt media har ju tusentals personer ringt in och erbjudit platser i sitt hem , gratis eller mot betalning framgick naturligtvis inte.

    • Ja, visst är det märkligt att inte alla dessa 10 tusentals goda människor som demonstrerar för fler ”flyktingar” till Sverige inte tycks kunna erbjuda boende till dom?? Om alla dessa godhetsapostlar tog hem en familj eller ett par ensamkommande ”barn” så skulle ju problemet vara löst, eller….

Kommentera