
2015-08-12 10:23, Skottlossning, Göteborg
Enligt vittnesuppgifter skall en skottlossning ägt rum i västra Bergsjön. Polis och ambulans på väg till platsen.
Uppdatering 11.35
Den skadade mannen blev skjuten med ett skott i benet och skadeläget är stabilt.
Händelsen skall ha inträffat på Atmosfärsgatan. Vittnesuppgifter talar om att man hört ett flertal skott från platsen. Därefter har en bil lämnat platsen i riktning mot Kortedala.
En person uppges vara skadad. Omfattning okänd. Polis på väg fram tillsammans med ambulans. En personbil efterspanas i närområdet och den anträffas vid Januarigatan övergiven. Platsen spärras av i avvaktan på teknisk undersökning.
För närvarande har ingen person gripits.
Den skadade personen har lokaliserats vid en parkeringsplats på Atmosfärsgatan och det är en man i 30-årsåldern med en förmodad skottskada i ett ben. Han körs till Sahlgrenska sjukhuset. Polisen har även gjort fynd av hylsor på platsen och denna spärras av i avvaktan på teknisk undersökning..
Polisen inleder en förundersökning med rubricering mordförsök alternativt dråpförsök.
SIKTA RÄTT! SIKTA HÖGRE!
Blattar, blattar och åter blattar, det väller in skit från MENA medans 7-lövern står och gapar och glor med sina korkade koögon.
Jo Jo men.. nu försöker pressen tuta i oss att våldet har minskat när det i själva verket ökar ….Det kan man ju se själv att det eskalerar och har blivit våldsammare,bara att läsa allt som har hänt dom senaste dagarna.
Lever pressen i nån sorts låssas värld eller. Dom har väl fått order från
regeringen att mörka så mycket som möjligt.
Nu undersöker polisens experter vilken form av ammunition som nyttjats..
Tvivlar på att detta underlättar,att finna den nigger/arab som höll i pistolen !
Absurdistan i ett nötskal….
GP hade i går en artikel om att våldet och skjutningarna har minskat.
🙂 🙂 🙂
Skjut på bara era missanpassade avskrädeshögar!
En företagsam Bergsjönbo med en spelskuld eller knarkskuld? Härligt med drivna människor.
Dagens första.
sannolikt inte den sista.
Idag alltså!
Skada i benet berättigar denne nybyggare massor av bidrag! Jag känner en tokig nybyggare som skar av sig fingret å påstod det skedde i jobbet för pengar & för slippa arbeta! Dessa kommer nu vara sjuksrivna för all framtid
Ja, som den fattige götebörske chalmeristen sjöng ”Med var med skola vi betala … uppå Halta Lotta krog? Dina, era skattebidrag!
Gör du din plikt och ge mig rätt! Löfvens nya slogan.