Håll Sverige Rent

-Pettersson minns kampanjer ”Håll Naturen Rent” från skoltiden på 1960-talet. Logotypen föddes 1962 och var en kampanj av Naturskyddsföreningen som gäller i ännu högra grad idag.

Sedan 1983 drivs stiftelsen ”Håll Sverige Rent” av Naturvårdverket och Returpack som även finansierar det mesta av arbetet. Visionen är ett skräpfritt Sverige som grunden för ett hållbart samhälle.

2015-07-16_0740

När vi ändå är inne på bilder, inga liknelser i övrigt, och hör att Migrationsverket har enorma problem med handläggningstider, jag menar hur svårt kan det vara att stämpla…

2015-07-16_0744

13 thoughts on “Håll Sverige Rent

  1. Det vore mycket enkelt om alla som vistas i Sverige följde våra lagar. Allemansrätten betyder inte att du får tälta var som helst utan lov.

    Hörde av en bekant att han hotats med böter för att han spottat ut en snus. Men att vuxna människor skiter i barnens lekparker stör inte?

  2. De verklighets-främmande krafterna i det byråkratiska Sverige värnar nog mest sig själva. ”Bara vi får”. Grekland: Deras politiker går det ingen nöd på oavsett valutan. Likaså i Bryssel. Massor av parasiter..

  3. Minns hur imponerad turisterna var förr när de besökte Sverige,hur rent och fint vårt vackra land var.Sällan man såg skräp på gator och torg och i naturen.Vi har noga blivit inpräntade hur viktigt det är att hålla rent omkring oss varhelst man vistas.Åh vad man kan sakna den tiden.Nu är stora delar av vårt land en växande soptipp,i klass med de värsta farliga soptipparna i Indien.Sverige liknar mer och mer ett U-land i många avseenden.FN har ju kalkylerat att Sverige är ett u-land senast 2030 om sekt-makt-eliten tillåts fortsätta tvinga på oss denna sinnessjuka massinvandring som sänker Sverige totalt.

    https://nationellyttrandefrihet.wordpress.com/2014/04/02/cbn-sverige-ar-ett-kommunistiskt-blivande-u-land/

    http://thegolanispy.com/2015/01/20/lank-fns-human-development-index-spar-sverige-som-u-land-ar-2030/

    • Det var då det! Minns också den tiden. Då var vi stolta över vårt land. Nu är det nya byggare här i landet med nya visioner om hur man bygger ett land – med skräp.

  4. Tyvärr betyder symbolen inte ett skit i dagens idiotsamhälle. Polisen i Norrköping jämrar sig över att de har ett ziggeläger bakom knuten där det skits och skräpas ner, och snutjävlarna tittar bara på och kan inget göra??????

  5. Ni lägger väl märke till SVT s Dagens Snyftogram, som
    körs i varje nyhetssändning från morgon till kväll,
    Det är så synd om alla dessa öden fram för allt om
    dom kommer från ett Arabland? Ja herre Jesus, det
    finns säkert minst 2 miljarder människor som det är synd
    om på något vis i Världen, men var ska gränsen gå?
    Ska samtliga som det är synd om komma hit och få
    njuta av det Svenska upplånade välståndet? Att Sverige
    är ett kommande Grekland är bergsäkert om dagens
    förståndshandikappade beslutsfattare får fortsätta att
    låta dörrarna stå vidöppna!

    • Även i SR körs snyfthistorier på längden och tvären. Mycket är säkert i grunden tragiska och behjärtansvärda historier men det blir för mycket, för tydligt. Dessutom håller alla samma agenda.
      Man blir bara så trött.

  6. Ribbenvik är nu tillförordnad gd för Migrationsverket. Han leker nog med tanken att hyra ett tiotal finlandsfärjor och åka direkt ner till Medelhavet och fiska upp emigranter. Då först blir det lite rejäl fart på invandringen av välfärdsräddare. På nervägen kan han ju locka med sig misshagliga pursvenskar som han kan göra sig av med.

  7. Skyltarna UTSÅLT och FULLSATT borde också dammas av och spikas upp vid gränsen.

  8. Låt inte dödssekten isis, al kaida m.f.l. (islam) smutsa ner Sverige också!

    JAG ÄR RÄDD!

Kommentera