VÅRD. 35 saudiska läkare kommer under hösten, och sex år framåt, att utbildas till specialistläkare i Skåne. Det är Region Skånes vårdexportbolag Skåne Care AB, som har genomfört den stora affären, skriver Sydsvenskan och Helsingborgs Dagblad. Först kommer läkarna att få lära sig svenska under ett år, för att sedan gå en specialistutbildning, liknande den svenska ST-utbildingen.
När Sydsvenskan intervjuar Skåne Cares VD, Mikael Rosén, så ser han affären som en stor framgång. ”Detta kommer att lyfta oss” säger han till tidningen.
Från facket ser man en fara i att de saudiska läkarna kommer att arbeta vid specialistkliniker utan att ha svenska läkarlegitimationer.
Det kommer att lösas genom särskilda förordnanden för en viss tid, något som även kritiseras av Socialstyrelsen eftersom det innebär att läkarna inte testas kontinuerligt längs vägen.
Facket kritiserar även hemlighetsmakeriet kring avtalet, som man menar borde ha varit uppe till diskussion innan beslutet fattades.
Men från Skåne Care tror man att avtalet kommer leda till ett bättre rykte utomlands och att region Skåne blir mer attraktivt som arbetsplats.
Även flera läkare har höjt röster och är rädda för att det kommer att inverka på den svenska läkarutbildningen och på väntetiden för de som ansöker om svenska läkarlegitimationer.
Då det redan är kö till några av speciallistutbildningarna finns en rädsla för att trycket kommer att öka och att de som betalat för utbildningen kommer att få gå före.
Men detta bemöts från ansvarige för ST-utbildningarna på Sus, Lars Stavenow. Då det enbart rör sig om 35 platser där man vanligtvis har tusen, menar han att det kommer att gå att lösa.
– Tanken är inte att de ska tränga undan någon annan, säger han till tidningen.
-Pettersson tycker att vi ska ha så få kontakter med det medeltida Saudiarabien som möjligt. Vi ska inte utbilda läkare åt dem, vi ska inte sälja vapen åt dem och vi ska inte låta dem finansiera moskéer och muslimska friskolor i Sverige…
Mitt förslag är att alla (nästan) politiker ställer sig i kön och blir behandlade av dessa araber.
Detta skrämmer mig eftersom jag vet hur snabbt Saudiarabien utbildar läkare. Den jag kom i kontakt med var färdig läkare vid 21 års ålder och arbetade på ett sjukhus. Han ville komma hit för att få gratis specialistutbildning.
Hur många svenskar är klar med sin läkarutbildning och AT-tjänst vid 21 års ålder?
Jag har endast en önskan……………..må de försvinna från vårt land. Pengar, kostnader och att de tar plats där andra kunde fått utbildning……….skräp är det i en soptipp eller rättare sagt proppfullt med SKIT !
Märkligt med detta fjäskande för Saudiarabien men vänstern och feministerna visar ju mer och mer öppet sitt islamkramande. Såg en bild på Margot Wallström vid minneshögtiden för muslimska offer i Srebrenica och hon har slöja på sig!
Urtypen för en korkad och svenskfientlig sossekärring.
Hon kan flytta till Saudi!
Apropå diktaturen Saudiarabien……
Saudiarabien mutar utländska medier.
Saudiarabien donerar stora belopp till medieföretag runt om i världen i syfte att påverka rapporteringen om landet. Det visar dokument som läckts
till Wikileaks.
http://www.journalisten.se/nyheter/saudiarabien-mutar-utlandska-medier
Håller fullständigt med Pettersson. Fläktremsfolket, d v s de som släpar sig fram i nattsärk och fläktrem runt skallen kan hålla sig i öknen, där de hör hemma.
Förresten, det slog mig nu att det kanske är så illa att det är förberedelser sig för det kompletta övertagandet av vårt land?
Med tanke på att de redan har finansierat terrorskolorna d v s moskeerna i vårt land finns det anledning att begrunda detta.
Muslimer vill ha muslimska läkare..Legitimerade eller ej…
Svårare än så är det inte…
Läkare som kan förlösa barn utan att ens lyfta på skynket, läkare som accepterar en skrikande man närvarande vid födseln som ”kan bättre” än läkaren, läkare som….
Ja ni förstår nog..
Den tanken slog mig också när ”läkaren” berättade om att han hade haft kontakt med både handläggare på AF och Försäkringskassan, dessutom kunde han skriva recept och lägga upp en vårdplan.
http://www.sydsvenskan.se/sverige/jag-har-haft-tur-att-fa-den-har-chansen/
Vilka är anställda på AF och Försäkringskassan ?
Landet är kört rakt ner i korruption, tror att de har lyckats ”bättre” med eländet, än vad nomenklaturan i Sovjet lyckades, för i Sovjet fanns det folk i alla fall som inte samtyckte ! ( var är Sveriges gulag, behövs inte befolkningen bytts ut, utan skandaler)
Som sovjeterna i ett samarbete med svenskt näringsliv sa efter ett studiebesök i Sverige,
”nu har vi besökt det enda land i världen där kommunismen FUNGERAR”, det landet var Sverige !!
Full pott Lena! 😉
Är muslimska män närvarande vid födseln? Tvivlar.
Vet ej men med månggifte så är de troligen ockuperade hos den som inte är födande.
Har ju även hänt att de dårarna har våldtagit sin nyligen förlösta kvinna på sjukhuset , minnet svenskar !
Klart han är med..Måste ju kolla att läkaren inte ”tar sig friheter” med hans kvinna!
Jag undanber mig behandling från någon av dessa.
När man läser detta så förstår jag Dig::
”– Det blir allt svårare för saudier att få praktik och utbildning i USA och Kanada. Där är det hårda tester och tuff konkurrens. Här testas man inte. Man blir antagen bara man klarar språket.”
Det spelar ingen roll hur bra alla företag går, pensionärer och unga får ingen del av den välfärden ändå. Varför fortsätter Skåne plundra andra län och roffa åt sig privata vinster genom att importera muslimer på alla sätt man kan! Och att Sverige har ett slappare system för kontroll av vilka som kommer än USA och Kanada, är under all kritik!