50-tal i storbråk på föreningsfest

MOTALA. Ett 50-tal personer drabbade samman på en föreningsfest i Motala på lördagseftermiddagen. – Det har varit bråk i gruppen tidigare och nu ska det ha tagit fart igen, säger stationsbefäl Jan Braf vid Motalapolisen.

Två polispatruller skickades till den hyrda festlokalen i Idrottsparken vid 13.45-tiden. Där var det upprörd och kaotisk stämning efter att ett stort antal deltagare blivit osams.

– Ett 50-tal personer har på något sätt varit inblandade i slagsmålet. Det har bråkats och slagits, säger Jan Braf.

-Pettersson ser inget i Corren om vilken förening det rör sig om men gissar på PRO…

7 thoughts on “50-tal i storbråk på föreningsfest

  1. Jag som hade gissat på Unga Örnar, så var det filialen till dökonsum, dvs Fonus vs PRO.

  2. Utanför Trelleborg blev en person skjuten häromdagen på en liknande fest för syföreningens vänner… måste va ”spännande” att vara polis i dessa dagar. man har alltid nåt nytt från det nya Sverige att berätta när man kommer hem från jobb.

Kommentera