INRIKES. Alliansens konkurrerande förslag om att utreda vinster i välfärden hänger på Sverigedemokraterna. Ärendet bordlades under gårdagens möte i finansutskottet och kommer att tas upp igen nästa vecka. Huruvida det går igenom beror på hur SD ställer sig i frågan.
Till SvD Näringsliv säger partiets ekonomisk-politiske talesperson Oscar Sjöstedt att det finns flera positiva delar i Alliansens förslag, som innebär sanktioner för företag som inte sköter sig samt ägar- och ledningsprövning.
LO ställer sig bakom regeringens utredning om vinstbegränsning och anklagar Alliansen för att flörta med SD för att tvinga fram en utredning som står på riskkapitalisternas sida.
– Det är uppenbart att Alliansen nu flörtar med SD och låter det ta det avgörande beslutet i frågan. Det tycker jag är beklagligt, säger Tobias Baudin, viceordförande på LO.
-Pettersson tycker inte LO ska gnälla. När man utesluter Sverigedemokrater på löpande band så kan man knappast räkna med några större sympatier…
Jag funderar varje dag när vår nya regering ska börja jobba? Vid det här laget har de väl sett till att alla i släkten och bekantskapskretsen har fått välavlönade poster som utredare/samordnare istället för att ta beslut och sätta igång. Men det kanske är så det blir med en minoritetsregering med Alliansen som knähundar.
Som det ser ut nu förlorar alla sju partierna på DÖ, å andra sidan ökar SD mer än någonsin.
Välfärd det finns snart bara för dem som kan betala för det.
”Vinster i välfärden” är bara ett svepskäl. Om man har verksamheter under olika huvudmannaskap kan man enkelt jämföra resultat och kostnader. Om en privat verksamhet med oftast något lägre ersättning gör ordentliga vinster är det inte den privata verksamheten det är fel på utan den offentliga som är ineffektiv.
Skillnaden, skulle jag tro, är kostnaden för att förse de närmast sörjande med platser runt köttgrytorna. Utan dessa personer faller partitopparnas maktbaser.
Ja, vänstern är rädda att förlora kontrollen över sin propaganda- och kontrollapparat.
Vinstbegränsning användes f.ö.redan på 90-talet runtom i Europa, med resultat att koncerner flyttade pengar (och ibland sig själva) till bättre länder.