ISIS intar ny viktig stad i Irak

ISLAM. Den muslimska terrorgruppen Islamiska staten (IS) fortsätter att avancera i Irak. IS har nu intagit delar av provinshuvudstaden al-Ramadi och hissat sin svarta flagga över en regeringsbyggnad, rapporterar nyhetsbyrån Reuters. Om IS lyckas ta kontrollen över al-Ramadi innebär det ett svårt bakslag för den irakiska regeringen som för bara sex veckor sedan återtog staden Tikrit från terroristerna.

-Pettersson undrar om de så kallade moderata krafterna verkligen vill bli av med ISIS, dårarna beräknas ha 30 000 man som krigar men inget flygvapen. Hur svårt kan det vara för dem som vill ha bort dem…

8 thoughts on “ISIS intar ny viktig stad i Irak

  1. ISIS har inget flygvapen, men med en ideologi där det är OK att gömma sig i skolor, sjukhus, i civilas bostäder, blir de svårare att komma åt för en motståndares flyg utan att snyftmedia börjar oja sig för att skydda dem.

    Det är faktiskt bra för ISIS att Iraks armé återupprustas. Man kan räkna med att hela förband då och då går över till ISIS. I norra Syrien har USA påbörjat utbildning och beväpning av ca 20000 soldater och befäl, som skall slåss först mot ISI och sedan mot Syriska centralmakten. Förra gången USA försökte sig på samma sak, så gick alla enheter över till ISIS. Den styrkan ÄR kärnan i ISIS nuvarande armé. Gissar att samma sak sker nu.

    De enda som har förmåga och organisation, men inte beväpning, till att motstå ISIS är ju Kurderna (förutom Asads regim). Men Kurderna motarbetas samfällt av Iran, Turkiet, Iraks centralregering och Västmakterna med USA i spetsen. För syns skull får kurdiska armén ”utbildning”. Kurderna har gott om utbildade militärer och stridserfarna soldater och befäl. Vad de saknar är artilleri, pansarvärn, transporter, pansarfordon, sprängmedel, radiokommunikationer, sjukvårdsutrustning för fälttjänst mm, d v s det mesta. Och förståss flygvapen. Piloter tror jag faktiskt de skulle kunna skaka fram, bara de får vapensystem (plan m beväpning).

    • Ska man vara helt ärlig så tillför de här ”människorna” ingenting till mänsklighetens fromma….!
      Att ge dem flyktingstatus i Europa per automatik riskerar att förstöra vår humanism, demokrati och våra ”mänskliga” västerländska värderingar.
      EUROPA måste slå vakt om dess egen befolkning och kristendomen, judendomen och humanismen som är vår värdegrund. I vår civilisation kan till och med en hund utbilda sig till att samarbeta och vara en nyttig individ, tänker exempelvis på blindhundar eller polishundar/narkotikahundar.
      ISLAM förbjuder människor att äga en hund, dess människor vägrar och vill inte anpassa sig till västerländsk demokrati.
      SÅ VAD HAR DE HÄR ATT GÖRA ? Det är fel på våra politiker som tillåter en massinvandring som blir vår död. KONTENTAN blir att vi får samma HELVETE här som de skapat i sina muslimska länder. VI MÅSTE VAKNA !!
      Det är dags att sätta ner bägge fötterna fort och hårt för våra barn och barnbarns skull !!!
      Eller har politikerfrälset dåligt samvete över något och tycker att vi ska betala priset som främlingar orsakat genom att totalförstöra sina egna länder ?
      ”GODHETSAPOSTLARNA” blir vår död! Det bör vi veta innan det är kört!

      • Håller med….majoriten av västvärldens medborgare är totalt hängivna till det kapitalistiska systemet….

        Dom känner inte ens ledarna i väst håller på att, medvetet skapa en destruktiv väg.
        Dom är onda och farliga….majoritet och ledarna i väst!!

      • Det är EU:s nya asylinvandringspolitik som räddar EU från en islamisering. EU kommer att hjälpa flyktingar på stället genom kraftigt ökat bistånd, som också är det enda sättet att få en hjälp att nå ut till många människor och rädda dem.
        EU har av humanitära skäl beslutat att ta 20.000 flyktingar från läger i Mellan Östern huvudsakligen Syrier och placera dem i EU länder. Alla EU länder har fått en procentuell kvot för Sveriges del är den 2,46% som gör 491 flyktingar, som också är kontrollerade deras bakgrund m.m.
        Den här smugglingen av flyktingar med båtar från Libyen till Italien kommer EU att stoppa men av de som lyckas ta sig igenom och har skyddsskäl, kommer Sveriges andel bli 2,97% av de flyktingarna.
        Det påstås av vissa att asylinvandringen kommer att öka i Sverige genom EU:s invandringspolitik, som är en ren lögn.
        Det finns intresse att motarbeta EU:s invandringspolitik, som skulle mycket starkt minska asylinvandringen till Sverige.
        Den här okontrollerade asylinvandringen från Nord Afrika med smuggelbåtar till Italien är det Sverige som till stor del ligger bakom och drivit på.
        Sverige har gett permanent uppehållstillstånd och senare medborgarskap, som gör att de kan lägga sin röst på partiet.
        Sedan har de fått bostad med generösa bidrag, självklart är det många som riskerat livet i sjöovärdiga båtar för att komma i åtnjutande av förmånerna.
        Sverige anses som ett skräck exempel av andra EU länder vad gäller asylinvandringen, därför det finns en konsekvens med en helt okontrollerad asylinvandring från tredje världens länder.

  2. Vi bör stänga Europas gränser och rusta mot terrorister och för ett ev. krig. Stormakterna bör göra upp om hur de vill lösa detta, tänker främst på USA, Ryssland….- hänsyn måste tas till att stödja fungerande stater som Israel….länder med någorlunda fungerande regimer bör stödjas såsom Assad i Syrien.
    Vi bör sälja så mycket vapen som möjligt till båda sidor så att de har ihjäl varandra, ju fler desto bättre….

    • Den gemensamma invandringspolitiken för alla EU länder som tagits fram är mycket väl genomtänkt och är bra för alla EU länderna.
      Sannolikt är det skarpa hjärnor som ligger bakom den.
      Nu finns det alltid de som anser att ta emot 100 flyktingar är 100 för mycket, men när människor kommer i svårigheter måste det visas solidaritet och inte låta helt egoismen styras.
      EU:s policy går ut på att satsa på stället som är helt rätt och når ut till många som är i nöd.
      Sveriges regering kan inte gå emot EU:s invandringspolitik men det görs försök att skapa opinion mot den.
      Det är röster som kommer att förloras med kraftig begränsad asylinvandring och de som jobbar inom media blir rädd om sina jobb, därför deras trygghet är vänsterröster, som följer med asylinvandrare.
      Det har skapats en stor industri med asylinvandringen som Migrationsverket med 5000 anställda, sannolikt halva Sveriges advokatkår har furstliga arvoden att handlägga alla överklagan och liknande för asylinvandrarna.
      Förläggningar och bostäder som hyrs ut till Migrationsverket till mycket höga summor där det också är tal om ockerhyror.
      Sedan är det handläggare, tolkar lärare m.m.
      En stor del av asylinvandrarna från tredje världens länder måste få en kurs att kunna bo i en lägenhet att öppna och stänga vattenkranar, öppna och stänga spisen och att sätta rätta kastrullerna på spisplattorna. Att sopor och matrester slängs inte ut från balkongen eller fönstren.
      I de här asylinvandrarområden är det fullt upp med reparationer och renhållning som lär kosta mycket stora summor, men något sådant nämns inte av media.
      Sammantaget kan sägas att det är många som sannolikt känner sina jobb hotade av EU:s asylinvandringspolitik, som kommer att drastiskt minska asylinvandringen till Sverige.
      Sverige kommer inte kunna bedriva någon egen asylinvandring utan måste följa EU som tur är.
      För skattebetalarna blir det gigantiska summor som kommer att sparas, som behövs för bostadsbyggande.

      • Orsaken att regeringen försöker skapa opinion mot EU:s asylinvandringspolitik kan vara att den politiken stämmer mycket väl överens med SD:s politik vad gäller asylinvandringen. När EU har anammat samma politik som SD haft kommer det att stärka SD, som regeringen och vänstern försöker motverka.
        När EU hade möte om att stoppa båttrafiken och drunkningarna, de svenska delegaterna och även Löfven kom ned till Bryssel för att bedriva en intensiv lobby verksamhet att en fri asylinvandring från Norra Afrika skulle stå öppen till Sverige, men EU accepterade inte något sådant.
        De svenska delegaterna, politiker och många i Sverige propagerar för en islam invandring, det som är förvånande är att många kvinnor också är starka anhängare av den policyn, jag anser att det är vänsterröster de är ute efter, som följer med asylinvandringen och islam.
        De blundar för en konsekvent analys, det som följer med islam.

Kommentera