ICA:s spännande almanacka! Eller, en orgie i mångkulturell hjärntvätt!

INSÄNDARE.

ICA:s spännande almanacka! Eller, en orgie i mångkulturell  hjärntvätt!

Den börjar lite försiktigt med den ortodoxa julen den 7:e januari, ICA:s almanacka,  och det Kinesiska nyåret, getens år och sen ska vi minnas något som dom kallar ”förintelsens minnesdag” 27:e januari. (Vad är det som är förintat egentligen? Är något förintat så finns det ju inte längre)

2015-05-15_1546

7:e februari skall vi fira lapparnas nationaldag och sen inte att förglömma karnevalen i Rio 13:e feb. Litauens nationaldag 16:e feb och Estlands dito den 24:e

Men sedan i mars 21:a börjar det på allvar, då infaller det Persiska kurdiska nyåret och något som ICA absolut anser att vi svenskar ska fira, likaså det Assyriska nyåret den 1:a april och inte att förglömma zigenarnas internationella dag den 8:e april och naturligtvis songkran, det Thailändska nyåret 13:e april.. Mycket viktigt enl. storföretaget ICA.

Och den 17:e juni skall vi slå på stort och fira, hylla och prisa ramadan, muslimerna makalösa (eller snarare smaklösa) fest och sedan den 17:e juli infaller något som kallas  för ”eid al fitr” när den muslimska festen slutar något som också det ska firas.  I augusti är det lugnt, men sen 11: september skall vi enl. ICA fira och hylla enkutash, den etiopiska nyårsdagen,  ja tänk va viktigt…  och Chiles nationaldag den 18:e och sen något som kallas för eid al adha, muslimska offerhelgen! Men muslimerna brukar ju inte vara så nogräknade när var och hur dom har sina offerorgier, så dessa helger kan säkert infalla precis när som helst. Och sen har vi diwali  (ej att förväxla med Vivaldi)  som är en hinduisk ljusfestival den i det mörkaste november, ett mörker som numera verkar vara mer eller mindre permanent årets alla 12 månader. Ja å ser ICA:s mångkulturella hjärntvättnings kalender ut i korthet! Undrar hur stort deras apanage blev för detta mycket genomskinliga hjärntvättningsförsök?

Eller kanske är det så att ICA bara har stulit iden från Irans, palestinas eller Somalias inhemska korvhandlare, dom ger garanterat också  ut gratisalmanackor med datum när den svenska älgjakten startar,  vårt  Julfirande med skinka och Mårten gås i november och svenska ”nationaldagen” där alla negervänner välkomnar och hyllar nyinkomna negrer! Så måste det naturligtvis vara!  Men, misströsta inte, än finns det hopp, för ICA tycker att vi svenskar ska slå på stort den 4:e oktober och fira kanelbullens dag!

Nu finns det ju redan en renodlad mångkulturell almanacka, men det räcker naturligtvis inte, hjärntvätten måste till varje pris fortsätta in i minsta detalj! Inget får lämnas åt slumpen             -undrar när vi får se pedifilen muhammed på baconförpackningarna?

ICA:s almanacka kan man kalla för vardagshjärntvätt, inte så allvarlig kanske vid en första anblick, men det är det som är det fina i kråksången! Det ska se oskyldigt ut så att ingen blir misstänksam, för vem tänker på mångkultur och hjärntvätt när man går på ICA och köper sin blodpudding?  Lite i taget är det tänkt att vi ska påverkas och det är det som är det farliga, kanske t.o.m. det allra farligaste! En raffinerad och ondskefull metod som fungerar!

Janne

25 thoughts on “ICA:s spännande almanacka! Eller, en orgie i mångkulturell hjärntvätt!

  1. Detta är ett sätt för Ica att sälja mer livsmedel,en ICA handlares största uppgift är att sälja så mycket mat som möjligt,, därför fjäskar dom in sig i olika kulturer och religioner. Det handlar bara om att tjäna så mycket pengar som möjligt sen om du är jude, kristen eller mulla det bryr dom sig inte om.

  2. Börjar tröttna på Millds förintelseförnekelse. Han är ju så klok och kunnig på så många andra områden…

    • @ Gaylord Alias Albin, mitt förslag är bojkotta 7 klövern och rösta på SD, sedan bojkotta Expo, Researchgruppen, Robert Arselberg, Expresen,Aftonbladet och andra Demokrati motståndare.

    • Åk hem till Mogadishu med dig, du är bara bitsk för att de ha tagit ifrån dig väsentliga grejer i den nedre regionen. Åk hem och kasta skit på dina landsmän som förorda detta barbariska sätt. Åk hem och gör någon nytta. Sverige klara sig utan dina ”visdoms” ord.

      • Albin… och när du åker hem ta med dig FI och annat löst PK folk.
        Så kan ni hjälpas åt att få Somalia på fötter, åk och kämpa för dina stympade medsystrar och alla de små flickor innan de faller offer stympningen. Men det törs du väl inte. För att du vet dina landsmän skulle flå dig levande eller gräva när dig upp till halsen och kasta prick med stenar på dig. Använd din energi till något bra. Innan du kasta skit på Sveriges folk, städa upp är egen skit så att folk kan leva i fred i Somalia.

  3. Men den 6 juni glömde storkoncernen ICA, dom menar
    kanske att Svenskar inte är välkomna att handla på ICA?

  4. Om man nu vill fira något annat, än det ICA uppmärksammar.

    Så innan man då firar midsommar, kanske man hittar någon annan dag att fira, av dessa…..

    15 Maj
    Internationella familjedagen*
    Kardemummabullens dag*

    16 Maj
    Stora bokbytardagen
    World fair trade day
    World Whisky Day

    17 Maj
    Internationella dagen mot homo- och transfobi*
    Internationella telekommunikationsdagen*

    18 Maj
    Fascinerande växters dag*

    20 Maj
    IT-chefens dag

    21 Maj
    Förskolans dag
    Världsdagen för kulturell mångfald för dialog och utveckling*

    22 Maj
    Internationella dagen för biologiskt mångfald*
    Picknickens dag*

    23 Maj
    Pingstafton
    Internationella sköldpaddsdagen*

    24 Maj
    Nationalparkernas dag*
    Pingstdagen

    25 Maj
    Geek Pride Day*
    Handduksdagen*

    27 Maj
    Muffinsdagen*
    Ostens dag

    28 Maj
    Den stressfria dagen*
    Internationella krama en musiker-dagen*
    Internationella burgardagen*

    29 Maj
    Internationella dagen för FN:s fredsbevarande personal*
    Internationella fredssoldatdagen*

    30 Maj
    Ofrivilligt barnlösas dag

    31 Maj
    Internationella dagen mot tobak*
    Mors dag

    1 Juni
    Mjölkens dag*
    Mobilfria dagen*

    4 Juni
    Internationella dagen för barn som blivit offer för aggression*
    Assistansens dag*

    5 Juni
    Världsmiljödagen*
    Alla vänners dag*

    6 Juni
    Dagen-D*
    Fruktens dag*
    Färskpotatisens dag*
    Sillens dag*
    Sveriges nationaldag*

    7 Juni
    Punkens dag*

    8 Juni
    Världshavens dag*

    9 Juni
    Internationella arkivdagen*

    12 Juni
    Internationella dagen mot barnarbete*

    13 Juni
    Naturismens dag
    Världsstickningsdagen
    Husbilens dag

    14 Juni
    Internationella blodgivardagen*
    De vilda blommornas dag

    15 Juni
    Chaufförens dag*
    Ride to Work Day

    16 Juni
    Bloomsday*

    17 Juni
    Världsdagen för bekämpning av ökenutbredning och torka*

    18 Juni
    Internationella picknickdagen *
    Pionens dag*

    19 Juni
    Midsommarafton

    Se för hela 2015…….

    http://temadagar.se/temadagar-2015/

    • Adonaj:
      Imponeras allt mer av ditt kunnande i Islamisternas trosvärld !
      Finns det någon form av tvång i f.d. residenz-staden att lära sig Heedeten utantill ??? 🙂

  5. ”Förintelsens minnesdag” har nog en annan mening för islamisterna, än det som vi normala människor tänker på.

  6. När ICA ändå är på gång att islamisera sin kalender, väntar vi på nästa års utgåva där man dragit kalenderislamiseriseringen ännu ett steg närmare verkligheten och flaggar den 30 januari, 20 april och 9 november som också nu är utmärkta som ”dagar som ska firas”. ICA-Stig har odlat skägg för att smälta in och inte förolämpa imamen. Kvinnan bär sjal och den den yngre killen har åkt till ISIS på mördar- och våldtäktsrurné. Den äldre killen är nu hackkyckling och blir bespottad och skrattad åt i skamvrån.
    ICA – varför bara göra jobbet halvdant?

  7. Nedanstående kommentar skrev jag igår. Hjärntvätten sker på alla fronter och ingen skall slippa undan.

    ”Tittade som hastigast på det intellektuella träsket som kallas Debatt. Debattredaktionen måste ha speciella ”negerhunters” som har till enda uppgift att hitta negrer att sätta strategiskt bland publiken.

    Att dessa negresser sitter där de sitter beror inte på dem själva utan är ett resultat av en icke så subtil agenda på SVT. Undrar vilken ersättning som utgår för denna mångkulturella medverkan?

    Det blir patetiskt när dessa draperade mångkulturella skyltdockor inte ens verkar förstå vad programmet handlar om och stirrar hålögd ut i tomma intet när resten av publiken t.ex. skrattar.

    Är det någon som någonsin sett eller hört dessa negrer/muslimer tillföra något. Den enda gång de tillfrågas och öppnar käften är när någon kränkts eller vid något upplopp eller liknande.

    En skyltneger i studion är en ytterst lömsk och raffinerad form av rasism.

    Begriper inte SVT det?”

  8. Men än så länge är de riktiga nordiska och svenska helgdagarna rödmarkerade och därmed riktiga helgdagar.

    Hur länge skall det tolereras?

    Rödmarkera alla högtider som finns i hela världen omgående ICA. Allt annat är rasism, intolerans, fascism och unket fiskande i grumliga vatten.

    Hur samhället skall organiseras och när skall människor jobba verkar ingen tänkt på. Allra minst ICA och kommunister.

    Djävla idioter!

    Ps. Inför muslimska traditioner som halshuggardagen så kan man rödmarkera hela almanackan på en gång.

Kommentera