Mörkhyade rånare i Tensta

Polisen

2015-05-05 14:54, Rån väpnat, Stockholm
Hagstråket, Tensta En man har rånats av beväpnade personer

En man uppger att han blivit rånad av två män med pistol. Detta uppges ha skett några minuter innan samtalet till polisen.

Mannen berättar att han rånats av två mörkhyade män som sedan sprang iväg bakom ett bibliotek. Mannen ovh vittne avvaktar poliens ankomst.

Signalement Männen var ca 180 långa den ene iklädd blå täckjacka och den andre var iklädd svart läderjacka, vit t-shirt och sneakers.Den drabbade blev berövad plånbok mobiltelefon och armbandsur.

Polisen

11 thoughts on “Mörkhyade rånare i Tensta

  1. Synd att de sprang bakom, de skulle nog ha ett hittat ett och annat om de sprang in på biblioteket och letade upp nån god bok.

  2. Finns det en enda polis som inte blivit Sverigedemokrater!?de möter verkligheten varje dag.samma verklighet löfven borde uppleva.

  3. Spännande sa Reinfeldt, vi är en mångkriminell STORMAKT sa idioten Annie, TRYGGARE blir vi inte sa Löven, även 6-åringar blir rånade sa Mona Muslim…..Vi bryr oss inte om islam sa 87:an!!

  4. Stämmer på pricken in på fredrik o stefan svets. Det måste vara de två som varit ute ( eller deras inbjudna gäster)

Kommentera