Bör vara lagom roligt

Den malaysiska ”Islamic Development Department (Jakim)”  har släppt en ny och mer omfattande uppsättning riktlinjer för underhållning. De nya riktlinjerna är godkända av det nationella Fatwa utskottet 10-11 Februari i år.

Även utländska artister måste följa de riktlinjer som utfärdats. Riktlinjer måste följas för att få godkännande  för utländska artister att uppträda i landet.

Riktlinjerna för  underhållning framhåller att en artist inte får vara dömd får brott antingen enligt civil- eller Syariah lag.

Komedier visar bör också vara ”måttliga” och inte leda till ”överdriven skratt”. Skämt bör inte göras om allvarliga eller sorgligt frågor, enligt de nya riktlinjerna.

Arrangörer av underhållningsprogram rekommenderas att se till att män och kvinnor i publiken inte blandas. Varje underhållningsevenemang bör remitteras till myndigheterna för vägledning.

LÄNK

2 thoughts on “Bör vara lagom roligt

Kommentera