ARBETSMARKNAD. På fem har automatiseringen av funktioner och system i samhället lett till att 450 000 arbetstillfällen försvunnit i Sverige. Men under samma period har 330 000 av dem ersatts av nya jobb på grund av digitaliseringen och andra yrken som fått uppsving. Det skriver Stefan Fölster på DN Debatt och hänvisar till siffror som tagits fram av tankesmedjan Reforminstitutet där han är är chef.
”Om Sverige ska fortsätta att parera automatiseringens fällor så krävs en mycket mer aktiv automatiseringsagenda än vad som dryftas i regeringens vårbudget”, skriver Fölster som föreslår flera åtgärder.
Fölster vill bland annat se mer fokus på innovationssprång inom forskningen och ökade löner som en motor för att skapa nya jobb.
-Pettersson tycker Fölster ska ta det lite lugnt. Regeringen och polarna i oppositionen har en gemensam plan. Det ökar asylinvandringen av högutbildade pensionsräddare…
Fast, det är lite svårt att förstå hur de kan veta att de nya svenskarna är välutbildade när 90 % av dem saknar giltiga papper men de har nog koll.
Varför inte ta en titt på Landstingen när de ändå håller på? Finns snart inte ett Landsting som inte går kraftigt minus. Skulle vara något för UG att ta upp, att redovisa hur landstingspolitikerna använder skattepengarna. Ett av våra landstingsråd svarade att deras jobb är mycket mer ”komplext” än människor tror?!
Finns mycket som borde automatiseras. För det 1:a borde kommuner slås samman till större. Ingen idé ha så många kommuner när ändå ingen håller budgetar. Mö kommun kan slösa hur mycket som helst- Just nu 4,5 miljarder i kommunalt utjämningsstöd.
Läggs för mycket tid på möten. Sådan kan man göra per telefon, data.