UTRIKES. I en artikel på inflytelserika Gatestone Institute analyserar Ingrid Carlqvist och Lars Hedegaard Sveriges senaste diplomatiska fiasko i Mellanöstern.
Efter fiaskot med erkännandet av låtsas-staten ”Palestina”, klampar Margot Wallström nu in i den känsliga frågan om Saudiarabien, demokrati och mänskliga rättigheter. Alla västländer vet att de flesta muslimska stater med sharialagstiftning står för raka motsatsen till demokrati, mänskliga rättigheter, yttrandefrihet och kvinnorättigheter.
Men Margot Wallström tycks varken veta eller begripa.
Det vore bättre om hon umgicks med och lärde sig av de få framstegsvänliga arabledarna som president al-Sisi i Egypten, som nu raskt distanserar sig från det muslimska mörkret, istället för att försöka föra ”dialog” med den gamle ökenrövarens ättling i Mekka.
Läs mer på Jihad i Malmö

Det vore mycket bättre om klantskallarna direkt sökte medlemsskap i Arabförundet, där hade de haft bättre mölighet att påverka sina dolda intentioner för den Svenska befolkningen.
Man skall undvika all kontakt med arabvärlden.
Och all kontakt med 7-klövern.
Du Jockfall,glöm inte heller att aldrig vända ryggen
till en arab
Alias elaka gubben har ett osvenskt beteende, vi svenskar är mestadels artiga och bedömer människor inte efter folklslag utan efter hur en individ uppträder.