Är bögen Bard fridlyst?

Alexander Bard – känd musikartist, frispråkig debattör och tv-kändis har flera gånger uttryck saker som om de sagts av en Sverigedemokrat fått pk-etablissemanget att gå i taket och fylla löpsedlar och tv-nyheter men det verkar som icke heterosexuella och icke-vita är fridlysta…

Redan den 4 december skrev Bard på sitt Twitter-konto… 
2014-12-12_0818

”För Guds skull, #Islam är inte en etnisk eller rasmässig kategori. Det är en patriarkal, homofobisk och starkt intolerant uppsättning medeltida trosföreställningar.”

Något senare samma dag publicerade Bard följande ironiska kommentar om tiggande romer:

2014-12-12_0817
”Jag hade ingen aning om att zen-meditation var så väldigt stort i Rumänien. Nu utövar romer zen-meditation utanför varenda snabbköp i Stockholm. Tio timmar om dagen.”

För några år sedan ”Det är inte rasism att säga neger. Det är bara de politiskt korrekta som inte vågar säga neger, de vågar inte säga det för att de egentligen är rasister. Den som säger neger säger istället precis vad ha ser och det är mer ärligt”

 

10 thoughts on “Är bögen Bard fridlyst?

  1. Det är här den intressanta kortslutningen uppstår hos PK. Bard tillhör ju en ”förföljd minoritet” I PKs irrationella hjärna så blir det ”homofobi” att attackera honom så som de attackerar andra ”rasister”. De kan inte tänka på det för mycket för då imploderar de förmodligen då motstridiga känsor tar makten över dem. Så de låtsas som ingenting 😀

  2. Detta är inte för mig intellektuellt hanterbart och jag nöjer mig med att ställa tre frågor:

    Hur kan Bard komma undan med detta när Birro hudflängdes för en BETYDLIGT mildare kritik av mördarsekten islam?

    Var är expressen och dess fete chefredaktör med ett vidrigt gristrynte nu?

    Var är den aftonbladets fascistoida och lönnfeta chefredaktör jan helin nu?

  3. Bard var ju en av dessa bögar som stod på barrikaderna och skrek högst om den s.k ryska anti-gay lagen. Vad han missat är att den ryska lagen bara var emot sexuellt riktad propaganda mot barn, alltså inte en stavelse om att lagen skulle vara riktad mot just homosexuell propaganda. Vem kan ta en sådan tomte på allvar? Och vem kan ta tidningar och journalister på allvar som trumpetar ut lögnerna utan faktakoll? Det värsta är väl att man inte ens orkat med en dementi eller ursäkt, men man har väl fortfarande inte brytt sig om faktakollen då ju propagandan numera är viktigare än verkligheten. Dessutom är en lag mot sexuell propaganda för enbart minderåriga ingen kioskvältare utan ”nyheten” måste skruvas för att bli intressant.

  4. När det gäller råmerna så finns det nog en önskan hos bard att bli komiker, rätt kul faktiskt!

  5. Han har ju helt klart rätt i vad han säger, människor som talar klarspråk är inte rasister bara för att man benämner saker och ting som det är, det är den hycklande skaran som utåt försöker att framstå som bättre än andra genom att sätta stämplar på människor som inte tycker som dom själva!

Kommentera