En mängd fyrverkerier, knivar och svärd som polisen tror var tänkta att användas av upprorsmakare beslagtogs av polisen i förra veckan av Israeliska polisen.
Fyrverkerierna knivarna och svärden var gömda bland julpynt , som var avsedda för arabiska invånare i stort sett kristna östra delen av Jerusalem .
Bland julprydnaderna har polisen hittat 18.000 fyrverkeripjäser samt 5.200 kommando knivar, 4300 ficklampor som kan ändras till improviserade tasers, 5.500 tasers och 1.000 svärd. Fyrverkeripjäser har blivit ett mycket populärt vapen för de palestinska våldsverkarna som skjuter den horisontellt mot polisen.
En mindre del av de 1000 beslagtagna svärden
FjärranÖsternRedaktören undrar hur mycket av de Svenska bidragspengarna som användts för inköp av dessa ”julprydnader?


Ja alla firar vi högtider på olika sätt, islam är sämre på att fira fredligt !
Ursäkta nu har någon stulit mitt konto, det här har jag inte skrivit.
Om uppfinningsrikedomen hos Araber varit lika stor när det gällde att utveckla landet som den är när det gäller att skaffa vapen, så hade kanske länderna haft en framtid i sikte.
Sen är det märkligt, Araber firar ju inte julen , så varför skicka julpynt till dessa??
De kristna araberna firar jul och de är liksom de muslimska araberna trötta på att vara ockuperade av judar från världens alla hörn.
Men Pettersson, då är det ju inte bara muslimerna som vänder sig mot den israeliska ockupationen, eller?
Tidigare har du ju skyllt allt elände på islam. Kanske bör du reflektera över varför ingen arab egentligen vill leva i den rasistiska judiska staten?
För övrigt anser jag, liksom du själv, att svensk invandringspolitik i grunden bör förändras.
Men du vågar av feghet inte taga steget fullt ut,och erkänna varför världen ser som den gör !Inte beror det väl på Israeliterna ?
Av feghet? Jag skriver i eget namn och du under signatur…
Om araberna inte trivs i den judiska staten, varför flyttar de inte då? Det finns många arabiska länder runt omkring.
Förmodligen av samma skäl som du själv inte skulle vilja flytta från Sverige efter en ockupation…
Leker du idiot, eller kan du inte läsa? Var står det att vapnen skulle användas av dom kristna? Julpyntet däremot var avsett för dom kristna!
Vilka andra än kristna firar jul då? Du som läser så bra kan väl förklara det?
Alla andra än judar är i praktiken icke medborgare i Israel. Det borde du som läser ha insett.