Något håller på att explodera

VALET 2014. Det slutliga valresultatet är fastställt – och Burlöv står inför en ny politisk verklighet. Sverigedemokraterna är nu kommunens näst största parti. I Burlövs egnahem röstar mer än var tredje på SD.

I ett radhus, bor familjen Cerutti, som kom till Sverige från Argentina för sju år sedan. Varken nittonåriga Ingrid Cerutti eller hennes pappa Juan Pablo Cerutti är förvånad över valresultatet i Burlövs kommun. Men de har många tankar kring SD:s lokala framgångar. Inte sällan tycker de olika.

Någon öppen främlingsfientlighet har far och dotter inte stött på i grannskapet.

– Inte mer än blåsippsdekalerna på bilarna, säger Ingrid Cerutti.

– Det är ingen rasism som visas här. Det handlar om missnöje – en röst på SD är framför allt en röst emot dem som bestämmer, säger Juan Pablo Cerutti.

Sjukvården, infrastrukturen, pensionerna. Emil Voh, som är ute och rastar sin hund, räknar snabbt upp en lista på saker han anser inte fungerar i dagens Sverige. I ljuset av det är SD:s valframgång inget att förvånas över, menar han.

– Jag förstår deras framfart, fast jag är exjugoslav. Det är inte så konstigt. Visst, någonstans ska man hjälpa folk. Men jag tror att svensken är rätt trött på att hjälpa andra när det finns så mycket i vårt eget samhälle som inte fungerar.

SD-framgångarna, i landet och i den egna kommunen, är en normal utveckling för ett land med stort flyktingmottagande, menar Juan Pablo Cerutti.

– Svenskarna är inte rasister. Mellan oss invandrare finns mycket mer sådant. Men jag tror att många svenskar känner att de behöver tillhöra en grupp där de kan tala fritt om invandringen. Då blir det SD man går till, säger han.

– Invandringsproblemet finns överallt. Men i andra länder pratar man öppet om det. Det blir konflikter, men det reder sig till slut. Men här i Sverige… Jag som invandrare kan säga vad som helst utan att anklagas för rasism. Men svenskarna måste gå omkring och ”hacerse el sueco” [göra sig svensk] – man visar upp ett ansikte, men tycker tvärtom. Felet är att om man inte säger någonting börjar man koka inombords. Det är så tydligt nu: något håller på att explodera…

Sydsvenskan 

20 thoughts on “Något håller på att explodera”

  1. Anledningen till att SD fick min röst är att jag är livrädd för dom som väller in i Sverige och som hatar mig! Pengarna intresserar mig inte ett dugg!
    Konstigt att så många svenskar gör allt för att begå självmord genom Islam!

  2. Kollaps är bra för Sverige. Ju förr dess bättre. Om SD segar ut på den, inte bra. Det är NU som gäller. Så låt det spricka. Låt allt gå sönder, likt en tulepanaros, så vi slipper skiten. Låt allt explodera samman. Först då kan vi få ett annat, bättre samhälle.

  3. ”Hacerse el sueco” är ett spanskt uttryck som betyder ”göra sig dummare än man är”. Det lär härstamma ifrån det trettioåriga kriget när en svensk officer tillfångatogs och på något sätt lyckades bli fri/klara förhör genom att göra sig dum eller genom språkförbistring eller något sådant. Det blev en snackis i spanska armén.

  4. Och AB ska börja ta reda på vad som fått 13% att rösta på SD. Finns massor av orsaker: våldtäkter, rån, inbrott, bedrägerier etc etc.

  5. Stackars Sydsvenskan. All er propaganda har varit förgäves. Och ni har tappat prenumeranter.

  6. Man kan ju bara undra hur många timmar reportrarna lagt på att finna någon som blivit ”kränkt” i Burlöv… utan resultat. Alla var positiva i artiklen – det är som vi alltid sagt: ”rasism” är något som massmedia och vänstern använder för att kasta på oss.

  7. Det ironiska är att SDs policys på riksplanet inte har några som helst möjligheter att hjälpa Sverige undvika en systemkollaps. Det bästa man kan hoppas på från SD är att de fördröjer kollapsen några år – inte mer. På kommunal nivå kan man inte göra ett skvatt.

  8. Blev lite nyfiken på namnblandningen så jag grävde lite. Cerutti är ett italienskt efternamn men barnen har minst ett svenskt förnamn. Det bor även två andra personer, båda kvinnor och, några år yngre än Juan Pablo på samma adress. Den ena verkar vara svenska och den andra kroatiska, kanske inneboende?

    Det finns onekligen svenska och italienska emigranter i Sydamerika men det är långt ifrån säkert att det förhåller sig så.

    Fortfarande nyfiken.

    • Cerutti är för min del ett cigarrmärke.Varifrån vet jag inte,men det lär även finnas exklusiva kläder och parfymer av detta märke..
      Kan möjligen vara så att de italienska ägarna/namngivarna,liksom många andra italienare och tyskar,föredrog det sydamerikanska klimatet efter 1945 !
      Rena spekulationer beroende på,att du nämner ett kroatiskt namn på adressen,Kroaterna tillhörde samma sida under kriget !

  9. Fredrik Reinfeldt och Erik Ullenhag har ideligen upprepat att Sverige alltid har tagit emot invandrare. Hur kommer det då sig att vi aldrig tidigare har blivit kallade rasister och främlingsfientliga?

    Inte heller har våra invandrare klagat på vårt land och känt sig sååå kränkta att de behöver springa till DO stup i kvarten. Aldrig tidigare har vi varit mer generösa mot invandrarna än våra egna. De har fått allt utan att behöva jobba för det.

    Kan det bero på de människor vi nuförtiden tar in?

Kommentera