VALET 2014. Förre statsministern Göran Persson kan göra comeback efter valet om Socialdemokraterna får leda en ny regering. Enligt vad Ekot erfar har Socialdemokraternas ledare Stefan Löfven bestämt sig för att han i händelse av en valseger ska fråga Persson om han vill bli utrikesminister.
I torsdags gjorde den tidigare EU-kommissionären och socialministern Margot Wallström politisk comeback. Wallström ska turnera för en socialdemokratisk valseger och Stefan Löfvens entusiasm för Wallström tolkades av många som att hon nu också kan komma tillbaka som statsråd i en framtida regering.
Det har bland annat spekulerats om att Wallström skulle kunna bli utrikesminister. Själv svarade Stefan Löfven som han brukar: – Ni känner mig, ni vet vad svaret är. Det delas inte ut några ministerposter före valet överhuvudtaget.
Men enligt vad ekot erfar har Stefan Löfven andra planer för utrikesministerposten. Han tänker först vända sig till förre statsministern Göran Persson. Det är viktigt för Socialdemokraterna att behålla greppet om just utrikespolitiken och det skulle vara svårt för Löfvens tilltänkta koalitionspartners i Miljöpartiet att argumentera emot en så erfaren politiker som Persson.
-Pettersson undrar om Löfven glömt varför S förlorade valet 2006…
göran persson ? Han stal 700.000.000.000:-SEK efter detta sa han : Svenska folket kommer bli mycket mycket arga då de upptäcker detta lån = STÖLD !
Om Göran Persson gör komback, så tycker jag att frågorna
till honom ska hagla om var dom 258 miljarder som han stal
ur pensionärsfonderna tog vägen, dom som han dyrt och
heligt lovade skulle betalas tillbaka krona för krona?
Det är märkligt att politiker ska kunna komma undan med
hur grova brott som helst, och även bli belönade tillika.
När Olof Palme tog bort tjänstemannaansvaret, så släppte
han verkligen anden ur flaskan, detta utnytjas flitigt av
politikerskaran, men även i hög grad av tjänstemän i
förvaltningar , länstyrelser, landsting och ända ner på
kommunal nivå, man tycker att man kan bete sig hur
man vill, och menigheten ska bara hålla käften.
Återinför tjänstemannaansvaret!
Om Göran Persson blir minister så kommer Wallström inte att vilja vara med och sen kommer GP att ta över allt och bestämma politiken pga att Löven är en svag ledare som ändrar sig som en vindflöjel efter andras åsikter.
Verkar mer och mer desperat av dom stackars Sossarna dom anar nog vartåt det lutar dom kommer inte till makten denna gång heller kanske om dom slår sig ihop med moderaterna.
Är Lövfen så djävla desperat? Och är inte Persson klokare än så här?
Det vore inte konstigt om Löven likt 32:an gör en ”Bildtare”. Men det svullot har väl åsamkat landet tillräckligt med skadegörelse.
Tja sist stal de 260 miljarder från pensionärerna, undrar vad de ska stjäla denna gång. Våra liv?