Syrier har hittat ny väg till Sverige

INVANDRINGEN. Tio gånger så många syrier har sökt till svenska universitet i jämförelse med förra året. Enligt Blekinge Läns tidning kan ökningen bero på att akademiker försöker hitta en säkrare väg till Sverige än genom riskfyllda smuggling.

Förra året sökte 10 studenter från Syrien in till BTH, i år är siffran uppe i 64.

Ökningen märks även på andra håll i landet. Totalt har 1173 syrier sökt in till svenska universitet och högskolor. Förra året var de 118.

SVT 

 

7 thoughts on “Syrier har hittat ny väg till Sverige

  1. Det enda dom är bra på att se till att Svenska skattenetalare står för deras uppehälle och välbefinnande !

  2. Men 7-klövern sa tidigt att alla syrier var mycket mer välutbildade än vi svenskar? Då kan de väl inte behöva läsa på våra dåliga utbildningsanstalter?

    • Krävs ingen svenska,för att skriva in sig på universitet och komma i åtnjutande av Studiemedel från CSN !

    • Finns säkert inga sådana krav, Sverige ställer säkert
      upp även med tolkar, inga som helst krav får ställas
      på det nya frälset!

Kommentera