Syriska flyktingar i Melilla vill vidare till Sverige – ekonomiska fördelar

INVANDRING. Syriska flyktingar som kommer till de spanska enklaverna Ceuta och Melilla söker inte i första hand asyl i Spanien. De vill vidare till Sverige och Tyskland. Det säger generaldirektören för inrikespolitik, Cristina Díaz, vid inrikesdepartementet till nyhetsbyrån Europa Press.

I dagsläget finns det 1.300 flyktingar vid förläggningen CETI (Centro de Estancia Temporal de Inmigrantes) i Melilla. 624 av dessa kommer från Syrien men det är bara två familjer som sökt asyl i Spanien. De övriga vill vidare till andra länder i Europa, främst Sverige och Tyskland.

Cristina Díaz besökte på onsdagen flyktingförläggningen i Melilla tillsammans med Joaquín Tamara som är vice direktör vid myndigheten som handhar asylfrågor. Besöken ingår i en kampanj i Ceuta och Melilla där flyktingar ska informeras om hur man söker asyl.

Flyktingarna från Syrien var inte intresserade av detta ”för de vill vidare till Sverige och Tyskland på grund av de ekonomiska fördelarna” säger Cristina Díaz. En annan anledning är att ”de inte har några rötter i Spanien” medan de har anhöriga på andra håll som exempelvis Sverige.

Spanien erbjuder dem ett grönt kort (tillfälligt uppehållstillstånd) som varar i fem år och som garanterar hälsovård och utbildning för de små barnen skriver Europa Press.

-Pettersson har noterat att det finns en pensionsbroms, där tillgångarna består av de avgifter som betalas in till systemet och skulderna av de pensioner som betalas ut. Det är i grunden ett bra system, gjort för att hålla kontroll på de offentliga utgifterna även om det tidvis som i lågkonjunkturer slår lite snett.

Däremot finns det ingen invandringsbroms, märkligt. Här är tillgångarna väldigt osäkra och består av de nyanländas förmåga att betala in skatter och avgifter, skulderna, det vill säga utbetalningarna till de nyanlända tillåts däremot växa obegränsat. Här är det inte fråga om någon ordning och reda i statens finanser…

Svenska Magasinet 

13 thoughts on “Syriska flyktingar i Melilla vill vidare till Sverige – ekonomiska fördelar

  1. Vore jag syrier, självklart att jag ville till Paradiset, Sverige alltså..
    Vilket annat land bjuder på medborgarskap, allt betalt, gratis bostad, allting utan några som helst krav..
    Vare sig på identitet eller på bekräftad bakgrund..
    Vid närmare eftertanke, jag behöver ju inte ens VARA syrier, det räcker att PÅSTÅ att jag är syrier, för som det heter från ansvarigt massinvandringshåll, ”man måste ju lita på folk”..
    ..och världens mest auktoritetstrogna folk jamsar med och tror på vad de styrande påstår..
    (OT. Adolf gjorde ett stort misstag när han inte hoppade på Sverige. Här hade han fått stöd!..)

  2. Med din avundsjuka kommer du inte långt i USA ! F.ö. finns där betydligt fler lyxbåtar och lyxvillor….

    • Just det där finns fortfarande möjligheter att lyckas. Här skall även lågbetalande skämmas över att deras äldre har det taskigt.
      Om viljan finns finns möjligheten att farmor skall ha det bra.
      I Amerika ser nog farmor till under sin aktiva tid till att ha en bra pension om hon kan. Utan att gnälla på på icke ansvariga individer.

  3. Nähä, men att alltid misstänkliggöra invandrare och invandrar politiken skapar inte heller nåt förtroende, utan visar på en negativ och trist uppfattning . Att inte pensionärer och andra inte har det så lätt beror på andra faktorer, kolla i båthamnarna och på vägarna, lyxbåtar och lyxbilar. Det stör inte mej men säg inte att det inte finns folk som skulle kunna ta bättre ansvar för sina äldre.

      • Mitt paradis på jorden är USA , där finns fortfarande möjligheten att skapa sin egen framtid. Dock kan det vara svårt men ändå möjligt. I Ryssland bör du nog vara kommunist eller numera Putimvän för att lyckad.

  4. Ge sin röst de sju grovt kriminella som stal vår välfärd ? Ja då måste man ha flera skruvar lösa och ha mist förståndet helt. fredrik göran bengt mona m fl står på listan när kriget kommer så är de mina måltavlor först och främst- var de än befinner sig i världen. Dessa sjukt grovt kriminella politiker.Sverige är redan nu så svårt skadat att jag har svårt tro det kan räddas utan krig och andra negativa händelser med vårt fosterland. fredrik o sjuan måste få sitt straff och betala för de skador de har åsamkat svenska folket. Svenska folket är ju också de som kom till Sverige och hjälpt till att bygga upp Sverige. Fy vad jag är less på dessa svårt sjukt grovt kriminella politiker som sitter i Svensk riksdag.

  5. Aldrig kunde jag ana,att det i ”Syrien” bodde sååå många niggers !Alla bilder som stråalts ut i fria Europeiska kanaler,visar enbart mycket svarta figurer som hänger,och klättar som apor över t v å styck staket,om vardera c:a 5 meters höjd.
    Hur i alla sina dar,tar dessa små barn man skriver om sig över,de taggtrådsförsedda hindren ???

  6. Undrar vart den svenska valrörelsen tagit vägen? Ingen som vill ta över?

    Det är nu mindre än två månader kvar till valet och politikerna ligger kvar i hängmattan? Har väl aldrig hänt tidigare…

  7. Fredrik han vill ha hit alla kriminella muslimer.Tänk Fredrik om Du tagit med Jimmy SD i din alliansregering Då hade vi sluppit det kommande inbördeskriket. Och kunna satsa på dom Svenskarna som byggt upp Sverige. ÄR faktisk moderat men Fredrik du får inte min röst den går till Jimmy det enda parti som tänker på Svenskarna…..

Kommentera