JOURNALISTIK/INVANDRING. En ryskbördig man bosatt i Sverige har anmält Aftonbladet och dess kolumist tillika Welcom-grundaren, Anders Westgård, till Diskrimineringsombudsmannen, DO, för hets mot folkgrupp.
”Jag är jävligt förbannad och trött på hetsen!”
Mannen beskriver hur han har bott i Sverige i stora delar av sitt liv och ”gjort lumpen, studerat på högskolan, arbetar och betalar skatt.”
Han vill nu anmäla både Aftonbladet och kolumnisten Anders Westgårdh för att hets mot folkgrupp i artikeln ”Den ryska björnen är vaken – och arg.”
Anmälaren ondgör sig bland annat över att Anders Westgårdh har skrivit: ”Och plötsligt befinner vi oss i den bästa av tider då vintern rasat ut och hela tillvaron blir ljuvlig och pånyttfödd. Det skulle kunna vara den bästa av världar. Om det inte vore för den jävla ryssen.”
I anmälan menar han att det inte är någon skillnad på att skriva något sådant eller rikta liknande attacker mot svarta.
”..Men jävla ryssen är tydligen ok.”
-Pettersson håller med, det är rätt att anmäla, så lagen blir ändrad. Alla borde tåla lite – går det att säga svennehora, svennejävlar, finnjävlar, ryssjävlar så ska det självklart också gå att säga muslimjävlar och zigenarpack.
Gokväll alla glada, är ryss som aldrig varit i Sverige. Ändå finner jag denna anmälan helt meningslös, detta är precis lika dumt som att anmäla tex regn för att den är våt. Smygrasism samt främlingsfientlighet är , enligt mig, bara svenska folkets oavskiljbar särdrag.
Alla vet väl hur det svenska samhället renade sig från så kallade ”mindre värda” medlemmar, inkl de mentaltsjuka, sämre elever, zigenare, medborgare med ickesvenskt påbrå, bl.a slaviskt. Det var ju inte alls Hitler som grundade Rasbiologiska Institutet. Rashygienet funkade utmärtkt upp till år 1975, då älskade fuhrer velat i fred i redan 30 år. Alla 8 miljoner svenskar förväntade sig det inkommande paradiset i ljuva folkshemmet, därför ville ingen protestera.
Och så ska det förbli.
Pettersson,
Jag känner mig diskriminerade och kränkt, DU glömde TYSK jävlarna 😉
Jag tycker grupper skall finna sig i att bli hetsade mot? Annars är vi snart diskriminerade allihop? Det skall vara lika för alla grupper.