Nödrop från Marocko

13-åriga Faycal, hålls sedan 7 år fastkedjad vid en vägg.  Hans mor har inte råd med den sjukvård Faycal behöver.Istället bestämde hon sig för att isolera sin son i en grottliknande, fyra meter fyrkantigt rum, där han har bott i sju år.

”Jag har knackat på alla dörrar,” mamman bittert förklarar i videon, ”Jag tog honom överallt, till Rabat, Khemisset och Fez, men ingen ville ha honom.”

Enligt mamman lider barnet av en psykisk funktionsnedsättning som gör honom hyperaktiva och aggressiva. Hon berättar att hon var tvungen att isolera honom på en plats på egen hand och kedja honom till en vägg för sin egen säkerhet.

LÄNK

6 thoughts on “Nödrop från Marocko

  1. Pojken är autist, det har inget med inavel att göra, för 100 år sedan hade handikappade barn i Sverige inte helt sällan en likartad situation.

  2. Stackars pojke! Här ser man tydligt kulturskillnaden. Alla är inte lika mycket värda.

    Den fattiga mamman går inte runt klädd i trasor precis….

Kommentera