KANADA. Anisa Rawhani, studerar för tredje året vid Queens University i Ontario, ville utföra ett experiment för att se om människor i samhället var uppträdde rasistiskt mot minoritetsgrupper.
Anisa Rawhani, som är från Iran men inte muslim, bar under 18 dagar den traditionella muslimska huvudduken hijab. Hon bar hijaben på universitetets bibliotek, när hon besökte butiker och restauranger och när hon frivilligt arbetade med lokala barn.
Anisa Rawhani märkte att folk behandlade henne vänligt och med mer respekt än vanligt.
”Först trodde jag att jag att jag bara inbillade mig saker, jag gick med min hijab och folk var mycket trevliga, folk var artiga, föräldrar kom fram för att skaka min hand, hon behandlades bättre än sina vänner som inte bar huvudduk.
Rawhani diskuterade hennes slutsatser med en professor i psykologi vid universitetet och hjärnskrynklaren säger – ”Det kan vara att någon faktiskt hyser rasistiska tendenser men vill inte visa det för andra så de överkompenserar”
–Pettersson menar att Rawhani och psykologen snackar skit. Muslimer blir inte illa behandlade för att de är muslimer utan för hur de uppträder.

Mitt i prick, Pettersson!
Det kan också vara så att folk vet att det finns rasister, och vill med vänlighet visa att alla inte är så. Ibland har professorer rätt och ibland gissar de.
Det är inte bara professorer som gissar…………
Det händer då och då att de även visar fram sitt rätta jag.
http://www.friatider.se/professor-i-vild-nathatsattack-mot-kvinnlig-journalist-jag-vill-spotta-dig-i-ansiktet
Hel rätt Pettersson, håller med dig fullständigt.
De som behandlade henne bättre när hon hade sitt huckle var antagligen muslimer och sådeles rasister eftersom de inte kom fram och hälsade när hon var klädd normalt. Det måste ju vara så damen menar.
Rasister, rasister lite tjatigt om du frågar mej. Folk är folk om än med brister.
Har inte frågat dig men visst är det ett djävla tjat om rasister hela tiden. De som skriker högst och mest om rasism brukar vara de som är de värsta rasisterna själva. Inte bara tjatigt om du frågar mig utan förbannat skitnödigt.
Tina
Så ser jag också på saken.
Pettersson ser lätt grandet i sin nästas öga.