Massfördrivning av muslimer har påbörjat i Centralafrikanska republiken, vars befolkning huvudsakligen är kristen. I fredags fick flera tusen muslimer lämna huvudstaden Bangui med lastbilar, under tillsyn från soldater i grannlandet Tchad. Bilkolonnen ledsagades av vissel och rungande applåder från den kristna lokalbefolkningen.
Nyhetsbyrån AFP uppger att en man föll ur en överfylld lastbil och blev söndersliten av folkskaran. Statsminister Andre Nzapaveke har uppmanat befolkningen att stoppa den religiösa konflikten.
Rebellgruppen de muslimska Sélékas störtade presidenten och inledde våldsamma attacker mot kristna hem, skolor och kyrkobyggnader samtidigt som de lämnade muslimska samhällen och moskéer i fred. De kristna grupperna som är i majoritet har sedan organiserat sig och utfört vedergällningsattacker mot muslimska samhällen. Det är tragiskt men visar att mångkultur inte fungerar.
Snart tänds tusen facklor på Sergels torg för de stackars muslimerna som är SÅÅÅ förföljda.
En tanke som slog mig när jag läste Petterssons kommentar om att multikultur inte fungerar.
Nu är det ju så att multikultisarna ofta hänvisar till att den visst fungerar i USA och Kanada, eller till och med att den fungerar även i Europa.
Låt oss tillämpa lite Tobbe Hubinettisk rasfilosofi, gör vi det så kan vi lugnt konstatera att om nu multikultur fungerar så gör den det bara i länder som styrs av vita människor. Det är de vita normerna, strukturerna och de vita kropparna som har sett till att det fungerar så bra.
Kanske jag har fel om att det i princip bara fungerar i ”vita” länder, någon får gärna motbevisa med något exempel på ”icke-vita” länder där multikulturen så som de anser den ska vara fungerar. Mellanöstern och muslimska länder kan av naturliga orsaker lämnas därhän från listan.
Jag blir verkligen störd på begreppet ”vita kroppar”. Har vi använt begreppet ”gula kroppar” eller ”svarta kroppar”? Vad menar de med de dessa idiotismer?
Det bevisas ständigt att den vita rasen är helt överlägsen när det gäller att skapa civiliserade samhällen. De enda som är i närheten är kineser, japaner och koreaner (gätller dock inte den gula kroppen Hübinette).
Jag har heller inte förstått grejen med ”kroppar” riktigt.Jag antar att de menar att beroende på vilken hudfärg du har så bestämmer det din personlighet och hur du agerar mot människor. Du som har vit hud blir programmerad till att känna dig överlägsen. Det är inget annat än sedvanlig rasism som jag ser det. De som pratar om färger på kroppar ger Ku Klux Klan och liknande rätt i deras problembeskrivning.
Hej. Ok vi kristna är i majoriteten- men inte länge till. Snart har inte dumzvensken ett dugg att säga till om. Muslimerna säger de kristna har klockan med muslimerna har tiden. Dessa sju klövern gäst parasiter som har fördärvat Sveriges välfärd med hjälp av sju klövern eller de sju grövsta kriminella. Jag tror att det är en väpnad konflikt inom kort. Hoppas bara att detta händer nu innan det är försent. Tar det för lång tid drives alla dum-Zvenskar ut ur Zverige och det kan vi tacka frediks sjua för. Blir det en väpnad konflikt är det viktigt att angripa dem som skapat denna konflikt först anser jag. Sverige sämst på välfärd i Europa, Sverige är ett riktigt bottenskrap för oss svenskar. Jag anser sju klövern skall ställas inför en folkdomstol. Brottet är ju redan begått och det är helt bevisat att sju klövern har försnillat Svenska välfärden mot vår vilja. 98% är rädda för äldrevården skolor liknar Afrikas inom kort har vi inga fungerande sjukhus mm mm allt kan vi tacka sju klövern för. Vad tycker ni, skall man göra som i Rumänien eller som Israel gör = skicka dem till läger i Afrika med el stängsel på 400.00Volt högspänning eller samma som med Ceausesco, personligen tycker jag det skulle vara för milt för dessa sju klövern, Vill veta vad ni tycker, tacksam för er mening. mvh Bertil Nilsson.
Vi kristna är faktiskt i majoritet i Sverige, en tanke slog mig ………….
Multikulturen i sin prakt.
Mussarna får smaka på sin egen medicin.