Korkade politiker finns det gott om

Inte bara i Sverige leder korkade politikers uttalanden till tidningsrubriker, här i Malaysia finns ett antal som regelbundet får försöka bortförklara sina värsta grodor. Den intellektuella nivån hos dessa kan väl närmast jämföras med ledande centerpartister eller miljöpartister i Sverige. Ja så dåligt är det!

 

Utred inte säger inrikesministern till polisen

Varför ska polisen utreda de muslimska organisationer som erbjöd en kontant belöning för den som kunde misshandla en  parlamentsledamot  som förargat några muslimska grupper?  Det är inte ett hot, säger inrikesminister Datuk Seri Dr Ahmad Zahid Hamidi.

Datuk Seri Dr Ahmad Zahid Hamidi

Inrikesminister Datuk Seri Dr Ahmad Zahid Hamidi

”Om de utfärdat ett dödshot, då det skulle varit ett hot. Att utlysa en belöning är inte ett hot”! 

Parlamentsledamoten  har lämnat in en polisanmälan mot den muslimska organisation, som erbjudit en belöning på  RM500  (1000 Svenska kronor) till den som klår upp henne. Beloppet höjdes senare  till RM1, 200.

TheStar

 

Kommentera