Carl Lee Perkins, född 9 april 1932 i Tiptonville, Tennessee, död 19 januari 1998 i Jackson, Tennessee, var en amerikansk rockartist och sångare.
Carl Perkins, en rockabillypionjär, introducerade under 1950-talet tillsammans med en annan betydande rock’n’roll-personlighet, Elvis Presley, en ny typ av sydstatsmusik, baserad på rhythm and blues och country. Både Perkins och Presley hade vid tidpunkten kontrakt med Sun Records. I december 1955 spelade Carl Perkins in låten Blue Suede Shoes, som snabbt blev signaturmelodi för rockabillygenren. Eftersom den var full av ”hot licks” och ”hipster cool” gjorde Elvis Presley en cover på låten. Perkins originalversion var dock den första rock’n’roll-låten som samtidigt hamnade på pop, country- och rhythm and blues-topplistorna.
Under en turné råkade Perkins den 21 mars 1956 oturligt ut för en bilolycka i Dove, Delaware och blev mycket svårt skadad. Efter tillfrisknandet återupptog Perkins sin karriär hos Sun Records och spelade senare samma år in de klassiska rockabillyspåren Boppin’ the Blues och Matchbox.
Carl Perkins medverkade den 13 januari 1968 vid en Johnny Cash-konsert i Folsom State Prison som senare samma år gavs ut på livealbumet At Folsom Prison. Han medverkade även på livealbumet På Österåker med Johnny Cash. Albumet spelades in på Österåkeranstalten i Sverige den 3 oktober 1972.
Perkins’ sista album Go Cat Go! gavs ut 1996 och på det medverkade flera av de största rockartisterna någonsin – både som sångare, musiker och medkompositörer till Perkins – så som Paul Simon, John Fogerty, Tom Petty, Bono, Paul McCartney, George Harrison, Ringo Starr, Johnny Cash, Jimi Hendrix och Willie Nelson. Tack vare att man dessutom fick tillstånd av Yoko Ono att använda sig av en liveinspelning av Perkins’ Blue Suede Shoes med John Lennon är detta ett av fåtal album där samtliga fyra Beatles medlemmar medverkar efter gruppens upplösning (dock inte på samma låt).
För inlägget står Law Of The Land och Olli Rein. Vi hoppas att ni gillar kvällens gigg och vill höra mer musik från när och fjärran. Nästa spelning blir på torsdag 30/1 2014 kl 15:00 och då på ”Tre skivor till kaffet”.
Vi blev illa berörda då vi inte hittade vår nästan 1 timmes spelning med några av de artister som är nämnda i presentationen, jag hittar inte gitarristen Eric Clapton, men det är säkert fler. Var vakna på YouTube, då inspelningen kan komma tillbaka dit, kanske gå in på något annat Youtube i Europa eller USA alternativt Kanada. Lite sökande är faktiskt det här uppträdandet i nära 1 timme värt.Sök också på Carl Perkins and his friends på Google. Här lär vi inte få spela det här fantastiska uppträdandet något mer. Samma har också drabbat vårt program om Beatles /Law of the land och Olli.
Vad säger ni, är det intressant med fler sådana här spelningar med olika konstellationer som spelar med varandra live i 30 -60 minuter. I så fall kan vi troligtvis plocka fram en hel del. Passar väl bäst på Söndagsmusiken, som spelar musik oberoende av tid och rum.
Carl Perkins – Tennessee
Carl Perkins – Restless
Carl Perkins – Bopper The Blues
Carl perkins – Blue suede shoes
Carl Perkins – Matchbox
http://www.youtube.com/watch?v=PYH_SS_aYtA&feature=player_detailpage
Har man alternativ så ska de användas när det behövs. Hur vi skapar den här musikstunden är helt oväsentligt, och upp till oss hur vi gör för att komma ut till lyssnarna. Ja kort och gott ömsesidig förståelse för att musik ska det bli, oavsett mindre fadäser och snäva tidsmarginaler. Då får man lov att ta i när det behövs och det har vi väl hittills gjort.
Tack Olli, för att jag fick ”låna” Ditt inslag om Carl Perkins, när min tid inte riktigt räckte till i dag.
Kvällens Nationella inslag får bli en ballad av Ferox, som flera gånger förgyllt sorgemarchen i Salem till minnet av den så brutalt mördade pojken Daniel Wretström vid en busshållplats den 9:e November år 2000.
http://www.youtube.com/watch?v=UuAa3WvrWSA
Låt oss aldrig glömma mördarens namn, Khaled Odeh, som besinningslöst högg Daniel så att knivbladet gick av och som därefter kom undan med ett löjligt lågt straff.
Man kan tolka texten som kritik mot dem som låter detta ske i vårt land.