Två personer skottskade i Göteborg

GÖTEBORG. Enligt vittnen hördes flera skott från platsen där två män senare hittades skjutna. Båda männen, 21 år gamla, fördes till sjukhus med ambulans.

Det är den informationen jag har i nuläget, säger Björn Engblom vid Västra Götalandspolisen.

Polis och räddningstjänst larmades till området Bergsjön i Göteborg strax innan klockan 22.30 på lördagskvällen.

Flera vittnen ska då ha hört skott avlossas från platsen. Två är skottskadade och en insats pågår, säger Björn Engblom vakthavande befäl vid polisen i Västra Götaland.

De två männen är 21 år gamla och hade båda skottskador i benen. De fördes med ambulans till sjukhus, men deras skador uppgavs inte vara livshotande. Händelsen rubriceras som grov misshandel och man letar fortfarande efter en misstänkt gärningsmän.

Det har pågått konflikter mellan invandrargäng i Kortedala och Bergsjön under en längre tid. Under 2013, som var ett mörkt år för Storgöteborg, inträffade 56 skottlossningar där åtta personer miste livet och ytterligare 30 personer skadades.

-Pettersson gissar inte alldeles vilt – invandrare och narkotika…det är det det brukar röra sig om i Göteborg och särskilt Bergsjön.

GT 

2 thoughts on “Två personer skottskade i Göteborg

  1. Javisst är det kålle och Ada som brukar lösa sina
    problem med puffran . För vem skulle det annars kunna
    vara?

Kommentera