Minst 70 000 kristna har dödats på grund av sin tro under 2013. Detta enligt den italienske sociologen Massimo Introvigne vid organisationen Observatorium för religionsfrihet.
Antalet kristna som dött för sin tro har sjunkit under 2013 jämfört med året innan, men antalet uppgår ändå till någonstans mellan 70 000 och 80 000. Det säger Massimo Introvigne i en intervju i Vatikanradion.
Hur antalet kristna martyrer beräknas har blivit omstritt på senare tid, då det ifrågasatts om det är riktigt att räkna med krigsoffer från exempelvis Kongo bland dem som dött för sin kristna tro. Italienska Observatorium väljer att inte inkludera dessa krigsoffer, men landar i sin beräkning ändå på att det rör sig om minst 70 000 kristna martyrer under året, förklarar Massimo Introvigne enligt österrikiska katolska nyhetsbyrån Kathweb.
– Jag tror att den värsta platsen är och förblir Nordkorea, säger Introvigne. – Detta för att kristna dödas godtyckligt, men alltid med anklagelsen att de är kristna.
Han nämner också Nigeria, där islamistiska grupper som Boko Haram attackerar kristna, och det stora problemet med hädelselagstiftningar i exempelvis Pakistan, där kristna ofta anklagas för att ha hädat och därmed riskerar dödsstraff.
Påven Benediktus talade om de kristna martyrerna på Petersplatsen på annandag jul, då katolska kyrkan firar minnet av Stefanus, den första martyren som omnämns i Apostlagärningarna, rapporterar Vatikanradion.
Julens budskap är ingen ”gullig saga”, sade påven och påminde om att Jesu födelse i Betlehem var början på vägen till döden på Golgata, och om Jesu ord i Matteus 10 om att de troende ska bli hatade av alla för hans namns skull. Påven avslutade sitt tal med att be ”martyrernas drottning Maria” om hjälp att dela samma ivriga tro som Stefanus och kyrkans alla martyrer.
-Pettersson tycker det är väldigt tyst om detta faktum i PK-media, de intresserar sig mer för kränkta muslimer som inte får skaka hand med vem de vill eller inte får vilket jobb de vill på för att de går klädda i tält och andra viktiga saker…

.Andra intressen än religionen ligger ofta i bakgrunden vid konflikter.
Jämför Nordirland där många människor dött , både på den katolska sidan och den protestantiska.
Snart i en stad nära dig!
Men Svenska kyrkan tassar ändå för den fredliga religionen
Islam som ser till att Kristendomen förminskas,
inget som bekymrar Antje Jacklin tydligen?
Jag gissar att en anledning till tystnaden från gammelmedia beror mycket på att om man skulle uppmärksamma det på samma sätt som den upplevda ”islamofobin” och oförrätter som begås mot några muslimer så skulle det krävas analyser på vad det beror på och krav på åtgärder. Dessa analyser och krav skulle naturligtvis landa i att islam problematierades. Problematisering av islams tankemiljö är ju som bekant ”islamofobi”