Medicinska skäl

Muslimska kvinnor i Frankrike har börjat åberopa ”medicinska skäl” för att kringgå förbudet att bära burka offentligt.

FjärranÖsternRedaktören undrar: Vilken sjukdom kan det vara som åberopas?

5 thoughts on “Medicinska skäl

  1. Förpassa skiten tillbaks till dom Stenar dom krupit fram
    ifrån, det är fullständigt omöjligt att förena människor som
    lever kvar i 1400 talet med människor som befinner sig i 2000
    talet!

  2. De lider av D-vitamininsufficiens som kan vara en väsentlig riskfaktor för vanliga cancerformer och diabetes samt kardiovaskulära, autoimmuna och neuropsykiatriska sjukdomar. http://www.lakartidningen.se/engine.php?articleId=6279 Detta beror på att i) huden är okänsligare för solens strålning troligen beroende på härkomst från sydligare nejder, ii) överdriven täckning av bar hud (se i för orsakssamband).

    Boten är inte inte mer täckt hud utan mindre. Straffet och behandlingen borde därför bli att de blev ålagda att gå omring i bikini istället – året runt.

    Sedan är jag övertygad om att Frankrike löser detta genom att ta av läkarna läkarlegitimationen eller någon annan ”fransk lösning”.

Kommentera