Palestinier avlivas och fördrivs – världen är tyst

Medan de israeliska myndigheterna utfärdade tillstånd för hundratusentals palestinier på Västbanken att besöka Israel under ramadan, beslutade den libanesiska regeringen att förbjuda palestinska flyktingar som flydde kriget i Syrien från att komma in i Libanon.

När palestinier slaktas och tvingas bort från sina hem i Syrien, hindrar den libanesiska regeringen dem från att komma in i Libanon.

Samtidigt i samband med den muslimska högtiden Eid al-Fitr besökte hundratusentals palestinier köpcentra, restauranger och stränder i Tel Aviv, Jaffa, Haifa, Jerusalem och Acre.

Medan Västbankens palestinier firade avslutningen på ramadan i Israel befann sig tusentals av deras bröder och systrar strandsatta i ingenmansland på gränsen mellan Syrien och Libanon. Wavel

Medan palestinier njöt av sin tid på stränderna i gallerior och på restauranger i Israel har antalet palestinier som dödats i Syrien sedan inbördeskriget började stigit till 1 500.

Palestinska människorättsaktivister fördömer den libanesiska regeringens beslut att förbjuda de palestinska flyktingarna att komma in Libanon som ett ”brott mot libanesiska internationella åtaganden”.

Gruppen uttryckte också sin förvåning över palestinska myndighetens ”tystnad” mot lidandet för de palestinska flyktingarna flyr från Syrien.

Mer än 70 000 palestinier rapporteras ha flytt från Syrien till Libanon under de senaste två åren.

Människorättsaktivister säger att de flesta av palestinierna som är strandsatta längs gränsen mellan Syrien och Libanon är kvinnor och barn som uppenbarligen inte utgör något hot mot Libanons nationella säkerhet och stabilitet.

De politiker, journalister och PK-folk som dagligen kritiserar Israels politik säger inte ett ljud om de apartheidlagar som upprätthålls av Libanon mot de 450 000 palestinier som bor där, och som även bedrivs i andra arabiska länder. Det libanesiska förbudet förvånar inte dem som länge följt Libanons apartheidpolitik mot palestinierna. Denna politik omfattar lagar som förbjuder palestinierna från att äga egendom och att arbeta i dussintals yrken.

Så medan den palestinska myndighetens president Mahmoud Abbas, hans topptjänstemän, Pk i Världen och inte minst i Sverige ägnar sig åt att fördöma Israels planer på att bygga nya bostäder, så mördas och fördrivs tusentals palestinier i Syrien och Libanon medan världen är tyst.

500 000 döda i kriget Iran-Irak, 200 000 i Irak, 100 000 i Syrien, 1 000 i Egypten och totalt 50 000 döda sedan 1948 i Israels alla krig mot de arabiska länderna.

Gatestoneinstitutet 

7 thoughts on “Palestinier avlivas och fördrivs – världen är tyst

  1. Alla Israels krig mot Palestinier, man ska inte glömma bort att de krig Israel fick utkämpa blev de påtvingad av Araberna, även 6 dagars krig. Hade inte Israel presumtiv slagit till först hade Araberna gjort det i alla fall.

  2. Vad jag inte förstå är varför väst varför inte Pakistan, Iran, Malaysia alla Muslimska länder. Min bekant i Malaysia, själv Muslim talade om för mig att de inte vill ha dem innanför landets gränser. Man kan ju undra varför.
    Enligt min bekant ”sysslar dom bara med sånt som är icke tillåten i Malaysia”, och beter sig illa mot landets kvinnor. Låter det bekant?

  3. Vi kan vara glada att de avlivas innan de sätter kurs mot det förlovade land i norden och förstärka ockupationsstyrkor. Som tidigare nämns de ha visat i Jordanien och Libanon vad de gå för.

  4. Tala om enögda enkelseende PK-journalister. Klart de ser det som passar dom, och deras propagandamaskin. Bara fel hos israelerna. Och bara rätt hos muslimerna. Kan dom inte framföra sin subjektiva felsyn, på ett trovärdigt sätt, håller de tyst istället. Eftersom propagandan inte håller en noggrannare granskning. Fakta är överväldigande, och talar för sig självt.

  5. Libanon har all erfarenhet som behövs för att inte släppa in en enda palestrunt in i landet fler gånger. Allt de behöver veta lärde de sig efter palestiniernas flykt från Jordanien och även där sket paletrunterna i det blå skåpet. Låt de återvända till Irak, Egypten och Syrien där ifrån de utvandrade till Palestina när Judarna började att utveckla ödemarken.

  6. Samma gjorde ju Palestinska Administrationen tidigare i år, när Palestinska flyktingar från flyktingläger utanför Damaskus blev beskjutna av FSA. Abbas hade nog med sitt, han tjänar ju bara 1 miljon US-dollar i månaden.

Kommentera