Slakt på 450 civila i Syrien

De så kallade rebellerna i Syrien, som bland annat Sverige och USA stödjer har utfört ännu ett krigsbrott och massmord. Denna gång en massaker på 450 civila kurder i norra Syrien.

Bland de dödade finns närmare 150 barn. Resten var nästan uteslutande kvinnor och äldre, straffet för att männen slåss på motståndarsidan. FN har inlett en undersökning om krigsbrott.

2 thoughts on “Slakt på 450 civila i Syrien

  1. Det berättas nu på allt fler websidor om oppositionens (al-Nusra/al-Qaida) att de vill bilda en islamistisk stat/emirat i nordöstra Syrien och då behöver de rensa ut lokalbefolkningen. Varför just denna del? Därför att det är där oljefälten ligger. Makt och pengar som alltid när det gäller islam.

    Att USA m fl västländer sen stöder ”oppositionen” kan göra det möjligt för dem att lyckas. Till och med en medelsvensson som jag kan räkna ut detta. Men varför kan inte USA med alla militära experter räkna ut deras avsikter och ligga steget före? Trots allt verkar Ryssland ha en bättre förståelse av vad som händer.

Kommentera