Gulfstaterna sätter större restriktioner på Hizbollah än EU

Gulfstaterna sätter större restriktioner på Hizbollah än vad EU gör och började dessutom mycket tidigare under tiden sover svensk media. – PK rapporterar inget. 

Den sex Gulfstaternas samarbetsråd har börjat genomföra sanktioner mot den libanesiska terroristorganisationen Hizbollah, rapporterade den saudiska tidningen Al-Wattan söndag, med hänvisning till en ”välinformerad” källa.

Medlemmar i GCC-Bahrain, Kuwait, Oman, Qatar, Saudiarabien och Förenade Arabemiraten-beslutade 10 juni att införa sanktioner mot medlemmar av Hizbollah, som neka och dra in de beviljade uppehållstillstånden, samt angripa deras finansiella och affärsmässiga verksamheter som vedergällning för den shiitiska terrorgruppens stöd för Syriens president Bashar al-Assad i sitt lands inbördeskrig.

Hizbollah är en organisation finansierad delvis av Irans. Hizbollahs mål är att utrota västerländsk kolonialism och att upprätta en islamisk stat i Libanon. Hizbollah ser Israel som en olaglig statsbildning och en icke-nation.

-Pettersson inser att det är en jävla röra i Mellanöstern, alla krigar mot alla men ge dom för fan inte mer vapen…

The Algemiener

Nedan försöker tecknaren Gary Varvel förklara för PK och FN varför det oftast dör fler civila på den arabiska sidan än den israelsiska…men som Stenmark sa, det går inte att förklara för en som inget begriper…Hizbollah

2 thoughts on “Gulfstaterna sätter större restriktioner på Hizbollah än EU

  1. ”5:e kolonnare”. 🙂

    Men dock Pettersson. Där nere kan man inte resonera så enkelt. Som jag sagt förut är hizbollah mer organiserat och strikt fasansfulla än dom lynniga al-quada och mb. Och stödjer man inte dom, så tar sunni-muslimgalningarna över. Jag menar just i fallet Asad. Så vilket är då minst dåligt där. Sunni är galningar som går bärsärkargång. Shia är iskalla beräknande men konsekventa mördare. Och det är i alla fall bättre. För dom vet man lättare var man har. Och Asad verkar bra mycket bättre i detta land i alla fall än alternativet. Jag tror dom är mer som legoknektar där. Vore de sunni, skulle Asad aldrig bli av med dom, vilket jag tror han kan bli nu. Men inget är ju egentligen bra. Men det är ju dessa två grupperingar man har att välja på där nere, om det blir stridigheter mellan olika schatteringar.

Kommentera