Två amerikanska stridsfartyg är på väg mot den egyptiska kusten, påstår marinkårens befälhavare general James Amos.
Egypten har störtat ner i krisen. När sådana saker händer ska man vidta vissa åtgärder för att kontrollera situationen, sade han utan att förklara vilka åtgärder USA menar.

Bra skrivet Ulf Lind. Nu ska usa och väst lämna egypten ifred och låta dom få fixa detta själva. Rapporteringen om egypten har blivit helt snedvriden. Man gullar med MB och glömmer totalt bort VARFÖR egyptiska befolkningen både muslimer och kopter ville har bort Mursi och muslimska brödarskapet. Det har blivit en rapportering som bara hetsar, Och är less höra vad USA tycker hela tiden. Dom kan ju ta mig fasiken sluta behandla sina egna urinvånare som skit innan dom börjar lägga sig i andras belägenheter.
Många västmakter håller på att bli sunnimuslimska, däribland USA. Därför ställer man upp för muslimska brödraskapet i Syrien mot Asad. Och för Mursi i Egypten mot de demokratiska krafterna. Därför inget officiellt fördömmande av sunn-muslimhärskaren Erdogans brutala våld mot frihetskämparna i Turkiet.
Igår var jag inne på ”Islam versus Europe”. Mr. Obama har tydligen spelat under täcket med Muslimska Brödraskapet. Militären har konfiskerat ett avtal där USA (Obama) har skickat 80 miljarder US dollar direkt till MB för delar av Sinai till Gaza. OBS! Inte till Egyptiska staten utan till MB. Dessa pengar förutom de tidigare miljardbidraget som skickats som bistånd. Skulle tro att Obama snart ligger illa till.
Militärchefen Sisi har fått så många påtryckningar från Obama & Co om att frige Morsi och MB-cheferna att han tröttnat och vägrar ta emot mer. Ber dem vänligt att lämna Egypten ifred och hänvisar till statens ledning.
Kan tänka mig Obama nu fått stora skälvan att allt ska komma ut och därför tar till brösttoner.
Hoppas som Ulf att alla andra länder nu håller fingrarna borta och låter egyptierna sköta detta själva.
Inte som i Syrien. Det är det jag är rädd för Tony, att dom planerar direkt blanda sig i, om det inte passar despoten Obama, hur det ser ut i Egypten, även om utvecklingen går positivt. Varför nu, och inte under Mursi. Det säger en hel del tycker jag. Att man vill gulla med muslimska brödraskapet, men inte med demokrati av mer vanligt västerländskt snitt.
Var inte medveten om att Egypten hade olja? Fast det är klart har Sudan det så kanske det inte är omöjligt att Egypten har det.
Är inte USA insmetat i allt för mycket redan idag, utan
att lägga sig i mer?
Hoppas verkligen inte USA blandar sig i nu. Det skulle vara förrödande. Jag tror det blir bra nu, om dom får lösa situtionen i lugn och ro. Då kan det bli verkligt, verkligt bra och balanserat. Men man vet ju aldrig. För Obama är minst lika galen som Reinfeldt, om inte mer.