Muslimska brödraskapets HQ i Kairo stormades måndag 1/7 2013

Cairo Muslim Brotherhood HQ on fire
Cairo Muslim Brotherhood HQ on fire

Huvudkontoret för det mäktiga Muslimska brödraskapet i Kairo stormades och plundrades måndagen efter dödliga sammandrabbningar där, mellan anhängare och motståndare till president Mohamed Morsi, som härstammar från den islamistiska gruppen, enligt en AFP-korrespondent.

Byggnaden i Kairo Moqattam distriktet sattes i brand innan folk stormade in och började kasta saker ut ur fönstren. Några sågs lämna byggnaden med brandbomber, hjälmar, skottsäkra västar, möbler, tv-apparater och dokument.

Av vad vittnen berättade för AFP fanns det inga av brödraskapets medlemmar kvar inne i byggnaden, efter att de hade blivit eskorterade av en oidentifierad grupp människor tidigare under måndagen.

Egypten är fastlåst i ett spänt dödläge på måndagen, efter en dag av stora demonstrationer i vilka minst tio människor dödades. De protesterande kräver att den islamistiska presidenten Mohammed Morsi avgår, och några av dem talar om att militären behöver kliva in, om Morsi vägrar att avgå.

De döda dödades i Kairo eller städer i söder. Mer än 600 skadades under sammandrabbningar mellan Morsi anhängare och motståndare, enligt vad Al Arabiya rapporterar.

Muslim_Brotherhood_logoArutz Sheva

8 thoughts on “Muslimska brödraskapets HQ i Kairo stormades måndag 1/7 2013

    • En sanning med modifikation..
      Vid valet där Mursi och hans Islamister tog makten,deltog endast c:a 25 % av befolkningen.Avsiktligt eller av ren okunnighet vet jag inte,men av denna 1/4-del egypter röstade 51 % för Islamisterna…
      Tänk efter,det är C:a 12.5 % av landets invånare som nu styr denna ”demokrati” med hjälp av peningbidrag från USA !!

  1. Bengt. Dessa är ju mer frihetsälskande som de i Istanbul. Detta kan, ja, bli verkligt demokratiskt. Det är annorlunda än det var tidigare. Muslimska brödraskapet, är ju verkliga extremister. Att deras center attackerades i den demokraiska frihetens namn, är ju bara toppen. Bort med sån skit. Hör bara hur Mursi kråmade sig, med inte gav efter en millimeter. Klart vi ska stödja frihetssträvanden som kan få bort den maktfullkomlige oduglige islamisten Mursi. Och de flesta av de som demonstrerade och attackerade centret, är icke-muslimska demokrater, som hatar islam, och vill ha verklig frihet. Så visst är det bra.

    • Vad anser du Ulf Lind? Skall vi söka samarbete med muslimer av denna progressiva typ?

  2. För er som är intresserade av utgången i Egypten,visar såväl Franc 24 som CNN och Russia Today livebilder i TV !!
    Sitter själv sedan söndag och följer maktkampen,vilken för närvarande ser hoppfylld ut för de verkliga egypterna…
    Islamisterna tappar allt mer dagligen och nu är frågan enbart om Mursi avgår självmant,eller om militären griper in och tar makten..

  3. Här får vi nu hjälp mot islamismen, men ljugmedia har väl ännu inte fattat varför islamisterna inte ska gödas i Sverige heller. Bara nu inte EU går och ser till att islamismen blir gödd i Syrien och i Turkiet, så kan det kanske bli en lösning på den här skiten också. Jag menar det som PK kallat den arabiska våren, när det i själva verket var den Sibiriska vintern på tundran.

Kommentera