
Denna bild publicerad av den officiella syriska nyhetsbyrån Sana från i mars uppges visa hur en person utsatt för kemiska vapen behandlas på ett sjukhus i Aleppo. Regimen och rebellerna anklagar varandra för att ha använt nervgift.
FN har samlat in vittnesmål från vårdpersonal och offer för inbördeskriget i Syrien som visar att rebellstyrkorna sannolikt har använt nervgiftet sarin.
FN-kommissionen som utreder övergrepp i Syrien har samlat in uppgifter som tyder på att rebellerna använt nervgiftet sarin. Däremot har den inte sett några bevis för att regeringsstyrkorna använt kemiska vapen, säger den tidigare krigsbrottsåklagaren Carla Del Ponte, som ingår i kommissionen.
Kommissionens slutsatser bygger på intervjuer med personer som behandlats för krigsskador i grannländerna, och det sätt på vilket de skadade behandlats.
Utifrån deras rapport från förra veckan finns det starka, konkreta misstankar, men ännu inte ovedersägliga bevis, på användning av sarin, sade Del Ponte på söndagen i schweizisk tv. Del Ponte sade inte var eller när de kemiska vapnen skulle ha använts.
Tidigare har USA sagt att man med ”varierande grad av säkerhet” konstaterat att den syriska regimen använt kemiska vapen mot sitt folk, och att klara bevis för detta vore att gå över en känslig gräns.
Diktatorn Bashar al-Assads regering och oppositionsföreträdare anklagar varandra för att ha utfört tre attacker med kemiska vapen, skriver Reuters; en nära Aleppo och en nära Damaskus i mars, och en attack i Homs i december.
UN has testimony that Syrian rebels used sarin gas
United Nations human rights investigators have gathered testimony from casualties of Syria’s civil war and medical staff indicating that rebel forces have used the nerve agent sarin; no evidence yet of government use of chemical weapons.
Någon som sett svarta rubriker i PK-pressen om detta ??
[…] Tidigare på Petterssons […]
Enkelt, extremisterna som håller på att åka på dängen använde gift och anklagar sedan Assad för att de trodde att USA skulle ingripa.
USA passar sig noga att blanda sig in där med tanke på att både Ryssland och Kina backar upp Assad. Han är den ende garanten för att de kristna inte skall slaktas som djur.
Dessutom USA:s bevis mot Saddam var väl i samma paritet som dessa bevis m.a.o inga bevis alls.
Svensk äckelpress fortsätter dock att ljuga genom att tro på nissen som sitter i London och kallar sig något och företräder extremisterna.
Det enda vi kan hoppas på att tillräckligt många av de extremister som vi föder får träffa sin skapare där nere och aldrig mer belastar vår sk. välfärd.
Om du vill veta mer Allemand och alla andra intresserade med förstås. Använd Reuters längst ner till att komma in till en artikel och Reuters längst upp, för att komma ut på fler artiklar. Jag tror att det räcker att klicka på fotot, annars på rubriken, så får ni mer att läsa från dem som är på plats, nyhetsbyrån Sana, men den är nog regeringens organ, så de är kanske inte helt att lita på. De är väl inte att betrakta som opartiska, men det är väl knappast Al Jazeerah heller.
Jag har andra tillförlitliga källor vad gäller Syrien. Därav mitt lilla sarkastiska inlägg ovan.
Extremisterna har problem garanterat, de är desperata och kan ta till vad som helst.
Vi båda allemand,har exakt samma uppfattning !!
Mer behövs inte sägas…