25 % av unga muslimer sympatiserar med islamismen

Ny studie visar att var 20:e ung dansk muslim håller sig till en militant form av islam. Det framgår också att radikaliserade ungdomars problem  beror inte på brist på integration.

En av fyra unga muslimer i Danmark sympatiserar med eller stödjer direkt den radikala islamismen.

Den nya studien ”House of War – islamisk radikalisering i Danmark” av forskarna Marco Goli och Shahamak Rezaei  bygger på intervjuer av 1113 muslimer mellan 15 och 30 år och svaren visar att radikal islamism är på frammarsch bland unga muslimerna.

  • 76,5 % har inte radikaliserats eller har radikaliserats i liten grad.
  • 17,8 % sympatiserar med radikal islam men stödjer den inte direkt.
  • 5,6 %, var 20:e stödjer dock militant islamism.

Det kan man naturligtvis tolka som att 94 % inte är militanta men Pettersson vill nog vara lite försiktigare och säga att 6 % är bra många fler än de 200 Säpo i Sverige påstår är militanta. På 100 000 unga muslimer är det 6 000, en mindre arme med potentiella galningar och vi vet vad en enda kan ställa till med…har du koll Myten?

Docent Shahamak Rezaei vid Roskilde universitet avslutar med att säga: De mest radikaliserade är välutbildade, talar bra danska, tittar på dansk TV, arbetar och tjänar pengar, detta krossar myten att integration är det bästa sättet att stoppa radikaliseringen.

Kristeligt Dagblad 

4 thoughts on “25 % av unga muslimer sympatiserar med islamismen

  1. Hemskt att tänka och ännu hemskare att säga, men vi skulle nog behöva en smäll till här i landet, Stockholm och Drottninggatsbomben verkar folk ha glömt redan.

  2. Öppet ja.

    Med taqiyyas fjäll lyft från ögonen, är det 99% av den inneboende
    muslimska populationen, som är islamister.

Kommentera