Hackerattacken mot Israel

Uppdaterat 2013-04-11 kl 15:35  Först publicerat 2013-04-07  kl 23:55

Ytterst lite skador på Israels Webbsidor, läs mer HÄR

Grupperna som har attackerat olika sidor och bankonton med mera påstår att de har gjort stor skada och hackat både privata sighter och statliga i Israel.  Man säger sig ha släckt ner Knessets informationssight och hackat 30 000 bankkonton och andra viktiga sidor. Man påstår sig ha förstört för $US 3 biljon, jag antar att det är US biljoner, som är lika mycket som miljarder i Sverige och mesta delen av världen, vilket kan uppskattas till 20 miljarder kronor ungefär. Rätt mycket pengar för de flesta, förutom ensamkommande flyktingbarn i Sverige, då dessa barn kostar ungefär så mycket varje år. Här är en mycket ledsen Premiärminister som visar upp de enorma skador man har åstadkommit mest från Marocko och Algeriet. Det är bara att räkna på det som har förstörts och skicka räkningarna dessa båda länder.

Det är en lite uppskakad Olli Rein som nyss fått kontakt med Brittiska medier, då de israeliska har stoppats för översyn. Kolla länken och ni kommer att bli starkt berörda av dagens attacker.

 

3 thoughts on “Hackerattacken mot Israel

  1. Jag har skojat lite och spelat med i anfallarnas spel, för att i andra länken ta er med ´till Hackersalliansen och finna att israelerna hade intagit the Hackers’ Website

  2. Har lite svårt att tro på att Anonymous skulle kunna orsaka bestående skador på Israels kritiska IT-infrastruktur. Man är världsledande på IT-säkerhet med bland annat världsledande Check Point Software som har hållit på sedan Internets publika barndom.

Kommentera